Özvegyi és özvegyi nyugdíj
Ezt a nyugdíjat a házastárs halála után az özvegy/özvegyasszony kapja. Általában 2 évig folyósítják, de ha Ön megfelel bizonyos feltételeknek, ezen időszak után is jogosult lehet rá.
Ki jogosult özvegyi/özvegyi nyugdíjra?
Az özvegyi/özvegyi nyugdíjra való jogosultság az egyik házastárs halála esetén keletkezik.. Nezáleží pritom na dĺžke manželstva, na spolužití v jednej domácnosti či deťoch.
A feltétel azonban az elhunyt házastársé:
- a halál időpontjában öregségi nyugdíjban, rokkantsági nyugdíjban részesült vagy korkedvezményes nyugdíjra volt jogosult,
- a halál időpontjában nem részesült a fenti nyugdíjak egyikében sem, de jogosult volt öregségi nyugdíjra,
- munkahelyi baleset vagy foglalkozási megbetegedés következtében halt meg,
- a halál időpontjában nem részesült öregségi, korengedményes öregségi vagy rokkantsági nyugdíjban, de a rokkantsági nyugdíjra való jogosultsághoz szükséges számú nyugdíjjogosultsági évet teljesítette.
Figyelem!
Nyugdíjra csak a törvényes házastársak jogosultak. Nem jogosultak rá, ha élettársi kapcsolatban élnek vagy a halál időpontja előtt elváltak. A közös gyermekekre és a közös vagyonra sem.
Az özvegyi/özvegyi nyugdíjra való jogosultság a házastárs halálának napján kezdődik. Eltűnt személy esetében ez az a dátum, amelyet a házastárs halálát kimondó jogerős bírósági határozatban halálozási dátumként megjelöltek.
Mikor szűnik meg a nyugdíj folyósítása?
Az özvegyi/özvegyasszonyi nyugdíjra való jogosultsága megszűnik, ha Ön újraházasodik.
Az özvegyi/özvegyi nyugdíjra való jogosultsága megszűnik, ha a 2 éves időszak letelte után Ön már nem felel meg az alábbiakban említett nyugdíjfizetési feltételek bármelyikének. Ön azonban újra jogosulttá válhat, ha ismét megfelel a feltételeknek.
Ha megállapítást nyer, hogy a házastárs halálát szándékosan (a házastárs által elkövetett bűncselekmény miatt) okozták, a nyugdíjjogosultság a jogerős bírósági határozat meghozatalának napján szűnik meg. Ugyanígy elveszíti özvegyi/özvegyi nyugdíjra való jogosultságát, ha házastársától annak halála előtt elvált.
Mennyi lesz a nyugdíjam és mennyi ideig kapom?
Ön általában házastársa halála után 2 évvel jogosult nyugdíjkifizetésre.
Ez az időszak lehet határozatlan időre meghosszabbíthatóha az alábbi feltételek közül legalább az egyiknek megfelel:
- Ön az elhunyt legalább 1 eltartott gyermekéről (aki árvaellátásra jogosult) vagy az elhunyt által nevelt gyermekről gondoskodik;
- Ön teljes rokkantsági nyugdíjra jogosult (munkaképességének több mint 70%-os csökkenése).
- Ön legalább 3 gyermeket nevelt fel;
- Ön 2 gyermeket nevelt fel, és több mint 52 éves;
- Ön egy gyermeket nevelt fel, és több mint 57 éves;
- Ön elérte a nyugdíjkorhatárt.
Figyelem!
Ha Ön a házastársa halálát követő 3 éven belül nem nyújtja be a nyugdíj iránti kérelmet, a nyugdíj elévül! Az özvegyi/özvegyi nyugdíjra való jogosultság az özvegyi/özvegyi nyugdíj esedékességének időpontjától számított három év elteltével elévül.
Az özvegyi/özvegyi nyugdíj összege a házastárs nyugdíjának 60%-a.
Ha azonban egyidejűleg egy másik nyugdíjra is jogosult, akkor a két nyugdíj közül a magasabbat, az alacsonyabb nyugdíj felét kapja.
Példa:
Az özvegy 600 eurós saját öregségi nyugdíjat és 350 eurós özvegyi nyugdíjat kap a férje után. A társadalombiztosító az öregségi nyugdíj 100%-át (600 €) és az alacsonyabb özvegyi nyugdíj 50%-át (175 €) fizeti ki neki.
Hogyan igényelhetek özvegyi/özvegyi nyugdíjat?
A legközelebbi fiókot itt találja .
Foglalhat online, telefonon vagy személyesen a fiókban.
Ha bármivel kapcsolatban segítségre van szüksége, a biztosítási iroda munkatársa tud segíteni Önnek.
A nyugdíj kifizetése és átutalása
Ha a biztosított személy öregségi nyugdíj iránti kérelmet ír, a kérelemben közvetlenül jelzi, hogy a nyugdíjat készpénzben kívánja kifizetni.
Nincs külön kérés!
Az ilyen nem hivatalos kérelmet a következők útján kell megküldeni a nyugdíjas már megkapta ha meg akarja változtatni a kifizetés módját – a nyugdíjat bankszámlára fizetik, de ő azt szeretné, hogy készpénzben, postai úton fizessék ki.
A kérelemben fel kell tüntetni az Ön pontos lakcímét.
A nyugdíjat mindig annak a nyugdíjasnak kell folyósítani, aki szabadságvesztés vagy szabadságvesztés büntetés letöltése alatt áll, a büntetés-végrehajtási intézeten vagy börtönön keresztül.
Milyen dokumentumok szükségesek az özvegyi/özvegyi nyugdíj igényléséhez?
Személyi igazolvány
Személyi igazolvány/útlevél
Házassági igazolás
Házassági anyakönyvi kivonat vagy házassági anyakönyvi kivonat (ha a házasságot külföldön kötötték, és azt nem külön anyakönyvi hivatalban jegyezték be).
A partner halotti anyakönyvi kivonata
Aa házastárs külföldön halt meg, és a halálesetet nem jegyezték be külön nyilvántartásba.
A gyermekek születési anyakönyvi kivonatai (ha a felügyeleti jog elismerését kéri)
Ha a gyermeket helyettesítő gondozásba vette, ki kell töltenie a gyermeket gondozásba vevő illetékes hatóság határozatát.
Ha gyermeke 18 éves kora előtt halt meg
Ha Ön külföldi, vagy gyermeke külföldön halt meg, szüksége lesz a halotti anyakönyvi kivonatra vagy az anyakönyvi hivatal kivonatára.
Ha a gyermek az Ön gondozásában vagy intézményben volt
Szüksége van egy dokumentumra, amely igazolja ennek az időszaknak a hosszát.
Ha partnere nem érte el a nyugdíjkorhatárt az Ön halála előtt, akkor is szüksége lesz a következőkre
Partnere érettségi bizonyítványa
Például oktatási bizonyítvány, érettségi bizonyítvány vagy oklevél.
Tanúsítvány a tankötelezettség teljesítéséről
Ha ez a folyamatos szakképzés elbírálásához szükséges; a dokumentumot a társadalombiztosítási intézmény egyik alkalmazottja fogja Öntől kérni.
Katonai füzet
Amert a katonai szolgálat időtartamát igazoló dokumentum.
A foglalkoztatási időszakok és a bruttó jövedelmek igazolása
Ez csak azokra a biztosítási időszakokra és bruttó keresetekre vonatkozik, amelyek nem szerepelnek a biztosított személy elektronikus számláján (vagy EUP-kivonatán). Ellenőrizheti, hogy mi szerepel már az Ön nyilvántartásában az Elektronikus Biztosítotti Fiókjában, ha van aktiválva. Ellenkező esetben EUP-kivonatot kérhet az ingyenes 0800 123 123-as telefonszámon, a podatelna@socpoist.sk e-mail címen vagy személyesen a társadalombiztosítási intézmény valamelyik fiókjában.
A munkáltatótól kapott igazolás
Arról az időszakról, amikor 1990. május 1-je előtt olyan országokban dolgozott, amelyek nem kötöttek társadalombiztosítási megállapodást Szlovákiával.
Minden egyes kérelmet egyedileg vizsgálnak meg, ezért a társadalombiztosítási hivatal további dokumentumokat kérhet Öntől.
Minden egyes kérelmet egyedileg vizsgálnak meg, ezért a társadalombiztosítási hivatal további dokumentumokat kérhet Öntől.
Dolgozhatok-e vagy kaphatok-e más nyugdíjat az özvegyi/özvegyi nyugdíj mellett?
Igen, a munka nem befolyásolja az özvegyi/özvegyi nyugdíjat.
Csak akkor kapja meg a teljes özvegyi/özvegyi nyugdíjat, ha nem jogosult a nyugdíjra . Ha Ön más nyugdíjat kap (pl. öregségi nyugdíjat), akkor a magasabb nyugdíj teljes összegét kapja. Az alacsonyabb nyugdíj felét kapja meg. Ha az Ön által már kapott nyugdíj összege kevesebb, mint az özvegyi nyugdíj összege, akkor az özvegyi nyugdíj teljes összegét és a másik nyugdíj összegének felét kapja meg.
További információért kérjük, látogasson el a következő weboldalra:
https://www.socpoist.sk/kto-som/dochodca/ziadatel-o-dochodok/ako-poziadat-o-vdovsky-dochodok