Trombózis vagy vérrög egy véredényben. Ez egy olyan diagnózis, amely életkortól és nemtől függetlenül komoly veszélyt jelenthet az ember életére. Hogyan alakul ki a trombózis, mik a kockázati tényezők, hogyan lehet minimalizálni a veszélyét, és miért találkoznak vele gyakrabban az orvosok a nyári hónapokban?
A trombózis olyan vérrög egy érben, amely megakadályozza a vér normális áramlását a keringési rendszerben. Halálos kimenetelű lehet, és bármely életkorban előfordulhat, de a kockázat az életkorral nő, a nőknél nagyobb a trombózis kialakulásának kockázata. „A véralvadás a szervezet első védelmi vonala a vérzés ellen. Amikor megsérülünk, az alvadási rendszerünk létrehoz egy „dugót”, hogy megvédjen minket a túl sok vér elvesztésétől. Ezt a vérrögöt aztán a szervezet lebontja. Néha azonban a vérrögök nem megfelelően alakulnak ki, vagy nem oldódnak fel egy sérülés után. A vérrögöt, amely egy érben képződik és ott is marad, trombusnak nevezzük. A trombózis az erek artériás és vénás részét egyaránt érintheti. Az artériás trombózis olyan vérrögre utal, amely elzár egy artériát. Az artériák szállítják a vért a szívből a test más részeibe. Az artériás vérrögök elzárhatják a véráramlást a szív és az agy felé, ami gyakran szívrohamhoz vagy agyvérzéshez vezet. A vénás trombózis, más néven vénás tromboembólia a vénában lévő vérrögre utal. A vénák a test más részeiből szállítják a vért a szívbe. A vénás tromboembólia olyan állapot, amely magában foglalja a mélyvénás trombózist és a tüdőembóliát,” MUDr. Miriam Šatalová, aki az AGEL Bánovce Kórház hosszú távú betegosztályának orvosa, elmagyarázza a kérdés alapfogalmait. Míg a szívroham vagy a stroke tünetei már közismertek, a vénás trombózis esetében az embereknek gyakran fogalmuk sincs, hogy valójában milyen problémával állnak szemben. „Az alsó végtagi trombózis leggyakoribb tünetei közé tartozik az érintett végtag duzzanata, az érintett végtag fájdalma, remegés, bizsergés, bizsergés, csökkent érzékenység a végtagban, a végtag hőmérsékletének megváltozása – az érintett végtag hidegebb tapintású, mint az egészséges végtag, a végtag színének megváltozása, amely az ujjak területén kezdődik és felfelé halad, kezdetben sápadtság, később kékre váltás, szaknyelven cianózis” – mondja MUDr. Šatalová. Elmondása szerint több olyan tényező is van, amelynél nagyobb a vérrög kialakulásának kockázata. „Fokozott éberségre van szükség kórházi tartózkodás, műtét, súlyos trauma, például autóbaleset, esés, fertőzés, gyulladásos vagy autoimmun betegség, aktív rákos megbetegedés/kémoterápia után, ösztrogéntartalmú fogamzásgátló tabletták és hormonpótló terápia használata esetén, de rizikófaktor a terhesség, az elhízás, a genetikai vagy szerzett véralvadási rendellenességek, a mozgásképtelenség vagy a hosszú utazás, azaz négy óránál hosszabb repülőgépen, autóban vagy vonaton való utazás is” – mondja a tapasztalt orvos. Az említett utazás különösen a nyári hónapok sajátja, amikor sokan mennek nyaralni. A nyár beköszöntével a szakértők a trombózisos esetek megnövekedett számát észlelik, nemcsak a fokozott folyadékbevitel, hanem a fent említett utazás miatt is.
„Az alsó végtagok vénás trombózisa előfordul légi utazás során, de sokkal gyakoribb a repülést követő egy héten belül. Maga a repülés teremti meg a trombózist kiváltó körülményeket. A helyhiány, a végtagok mozgásképtelensége, azok kényszerhelyzete és leengedése, a barometrikus nyomás változása – mind hozzájárulnak a kialakulásához. Az izmok mély alvás közbeni areflexiója, amikor az izompumpa aktivitása csökken, szintén kockázatos. Az állapotot súlyosbítja a hipnotizáló vagy nyugtató szerek használata a repüléstől való félelem megszüntetésére tett kísérlet során, különösen, ha alkohollal kombinálják. A repülés során fellépő különleges tényezők közé tartozik a csökkent kabin páratartalom, ami dehidratációhoz és a vér ezt követő megvastagodásához vezet,” magyarázza MUDr. Šatalová. A szakértők azonban számos módszert ismernek a vérrögök kockázatának minimalizálására.
. „Základné preventívne opatrenia sú pohyb končatín – zohnutie a vystretie nôh, prejdenie sa vždy, keď je to možné, masáž dolných končatín, kompresívne pančuchy, dostatočný pitný režim, nepožívanie sedatív a hypnotík, vynechanie alkoholu a cigariet pred cestou, preventívne podanie heparínu lekárom či preventívne užitie kyseliny acetylsalicylovej (acylpirín, anopyrín, medipirín) pred cestou u rizikových pacientov. V prípade, že človek už trombózu v minulosti prekonal, prípadne patrí do rizikových skupín, určite by sa mal pred dlhou cestou poradiť so svojím všeobecným lekárom,“ állapítja meg az orvos.