A rehabilitáció helyreállítja a rákbetegek gyakran elveszített önbecsülését
Február negyedike a rák világnapja. Nem ritka, hogy a bánszki kórház rehabilitációs személyzete találkozik rákos betegekkel. A rehabilitáció segít a rákbetegeknek a mozgásszervi funkciók helyreállításában, de a szorongással való megbirkózásban és a gyakran elveszített önbizalom visszaszerzésében is. Az AGEL Bánovce Kórház rehabilitációs munkatársai is találkoznak a rákbetegekkel.
„Mivel minden páciens más és más, és a nehézségek nagyon egyéniek, a terápiát pontosan az egyén igényeihez igazítjuk. Amikor egy páciens meggyógyul a rákból, általában az egyik prioritása az, hogy a betegség ne térjen vissza, és mindent megtesz annak érdekében, hogy ez ne történjen meg. A mi szempontunkból különösen fontos a megfelelő megközelítés, amely nemcsak a daganat típusától, az érintett területtől, a betegség stádiumától, a beteg életkorától vagy szociális hátterétől, hanem gyakran mindenekelőtt a pszichés állapotától függ” – mondta. magyarázta az AGEL Bánovce Bc. kórház vezető gyógytornásza. Libuša Klamárová. Az onkológiai betegek leggyakrabban egyensúlyzavarral vagy szédüléssel, a kemoterápia után pedig memória- és koncentrációs nehézségekkel küzdenek a rehabilitációra.
„A rákkezelés alatti vagy utáni rehabilitáció gyakran a rák által érintett területre összpontosít. A nyaki rák esetében általában azok az idegek sérülnek, amelyek befolyásolják a mosolygás, a szem becsukása, a beszéd vagy az evés képességét. A nyiroködéma sajátos probléma; mivel a nyirokcsomók folyadékot keringetnek, károsodásuk folyadékgyülemet, duzzanatot és fájdalmat okozhat. A fizioterapeuta ilyenkor speciális masszázzsal, kompressziós kötésekkel és testmozgással segít a nyiroködéma megszüntetésében.” magyarázta a tapasztalt gyógytornász. Egyéb komplikációk, amelyek a kezelés során előfordulhatnak vagy nem fordulhatnak elő, szintén konkrétak.
„Olyan esetekkel találkozunk, amikor a betegek inkontinenciában szenvednek, ilyenkor a medencefenék-gyakorlatokra összpontosítunk. Ha egy rákbetegnek mozgásproblémája van, a gyakorlatok viszont az izomerőre és az ízületek mozgástartományára összpontosítanak. A rehabilitációs ellátás fő célja azonban nemcsak a mozgásszervek funkciójának helyreállítása és megőrzése, az állóképesség és az erő javítása, hanem az önbecsülés növelése is, amelyet a betegek sajnos gyakran elveszítenek a kezelés során, illetve a diagnózis és az azt követő nehéz kezelés okozta szorongás és érzelmi problémák kezelése” – mondta. hozzáadott Bc. Klamárová.