A nyár és a magas hőmérséklet mindannyiunkat kiűz a fűtött otthonainkból és irodáinkból. Így az időnk nagy részét a medencében, a tengerparton vagy kirándulásokon töltjük. Az SPF-védelem és a megfelelő ruházat mellett az ivás és a fejfedő is fontos. Csak így kerülhetjük el a különböző, többek között egészségügyi problémákat. A nyár, a meleg és a pihenés élvezete mellett a mostani extrém hőség a hőguta veszélyével is fenyeget. Különösen az idősebb generáció és az idősek számára rendkívül veszélyes a túlmelegedés. A témával kapcsolatban további információkat MUDr. Miriam Kvostková, az AGEL Handlová kórház hosszú távú betegek osztályának vezetője adott.

Bár a nyár az év legpozitívabb időszaka a lakosság nagy része számára, az időseknek különösen ébernek kell lenniük. A magas nappali hőmérséklet, az előrehaladott életkor és a kapcsolódó diagnózisok kombinációja ugyanis végzetes következményekkel járhat. „Az idősek esetében még a nagyon meleg érzés egyszerű érzése is túlhevülést okozhat, ami hőguta formájában jelentkezhet. Sokan egyáltalán nem is tudják, de a hőguta ugyanolyan veszélyes az idősek számára, mint a szívroham. Sokak számára az az érdekes, hogy a napszúrás nem jár együtt a leégéssel. Ez azt jelenti, hogy a beteg akkor is elkaphatja, ha a bőre teljesen sápadt” – mondta. Dr. Miriam Kvostková, az AGEL Handlová kórház hosszú távú betegosztályának vezetője rámutat, hogy a nyári időszakban rendszeresen fogadnak ilyen diagnózissal olyan betegeket, akik egyszerűen alábecsülték a hőséget. A hőség miatti összeomlások sem kivételesek. „A testhőmérséklet nemcsak egyetlen védtelen napsütés hatására emelkedhet, hanem fokozatosan akkor is, ha egy idős ember több egymást követő napon keresztül magasabb hőmérsékletnek van kitéve. Ez életveszélyes állapot lehet. Lázzal, vörös, forró és száraz bőrrel, szédüléssel, szapora pulzussal, fejfájással, hányingerrel, hányással, zavartsággal, letargiával vagy ájulással jelentkezik. Ilyen helyzetben fontos, hogy az idős ember ne maradjon magára ezekben a forró napokban. Előfordulhat, hogy alábecsüli a tüneteket, és nem tud magán segíteni” – mondta. mutat rá a szakértő. A hőguta általában azonnal jelentkezik.

„A túlmelegedés megnehezítheti a szív- és érrendszeri és tüdőbetegségeket, a cukorbetegek gyorsan kiszáradhatnak, ami a veseműködés romlásához vezet, és a magas hőmérséklet nem kedvez a neurológiai betegségekben szenvedő betegeknek. A hőguta ellen a lehető leggyorsabban fel kell lépni, és a szervezetet le kell hűteni. Elsősegélyként a lehető leggyorsabban hűvös helyre kell menni, ideális esetben zárt térbe, ahol lehetőség van lefeküdni és hideg vizet inni. Elegendő folyadékot kell inni, hideg vízzel vagy hideg borogatással leöblíteni. Ezeket a fejre, a nyakra és az ágyékra kell alkalmazni. A megfelelő kezelésnek 30-40 percen belül javulást kell biztosítania. Ha hosszabb idő elteltével is rosszabbodik a panasz, azonnal orvoshoz kell fordulni” – olvasható a közleményben. hozzáteszi MUDr. Kvostková.

Hasznos volt az oldal tartalma?