Dr. Elena Žigová pszichiáter, aki 1984 óta foglalkozik idősekkel, arról beszél, hogy az idősek pszichológiai segítség igénybevételéhez való hozzáállása jelentősen megváltozott. A Zoznam.sk-nak adott interjújában megosztotta tapasztalatait és nézeteit az idősebb generációk mentális egészségéről.

Mit tart a legnagyobb változásnak a szlovákiai idősek pszichológiai ellátáshoz való hozzáállásában?

„Azt látjuk, hogy a mai idősek sokkal nyitottabbak, mint a múltban voltak. Régebben a pszichiáter felkeresését gyakran a gyengeség jelének tekintették, de ma már ez a nézet változik” – mondta Žigová. Mindazonáltal hozzáteszi, hogy az idősebb férfiak körében még mindig van némi ellenállás. „Ezeknek a férfiaknak még mindig nehéz beismerniük, hogy segítségre van szükségük. Azzal az érzéssel küzdenek, hogy ez gyengévé teszi őket, és ezt a kihívást próbáljuk leküzdeni” – magyarázza.

Milyen problémákkal találkoznak leggyakrabban az idősek Szlovákiában?

A szlovák időseket sújtó problémák többdimenziósak. „Mindenekelőtt egészségügyi problémák gyötrik őket, ami az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés problémáját eredményezi, különösen a szakorvosoknál” – mondja Žigová. Ugyanakkor megemlíti a gyógyszerek elérhetetlenségét és egyre magasabb árát, ami sok nyugdíjas számára anyagilag megfizethetetlen. „A nyugdíjuk nem elegendő ennek fedezésére, mert sok területen egyre nagyobbak az anyagi terheik, ezért nagyon rosszul érzik magukat a gyógyszerekért fizetendő pótlékok miatt” – teszi hozzá.

Látja-e a gyakorlatban az idősek pszichológiai problémáinak növekedését?

Žiga szerint úgy tűnik, hogy az idősek körében egyre több a pszichológiai probléma. „Ez annak is köszönhető, hogy a szlovákiai lakosságban már nincs olyan ellenállás vagy előítélet a pszichiátriával szemben, mint 20 évvel ezelőtt” – magyarázza. Rámutat, hogy a kezelt mentális zavarok számának növekedése a várható átlagéletkor emelkedésével is összefügg.

Milyen pszichiátriai betegségek a leggyakoribbak az idősek körében?

MUDr. Žigová elsősorban súlyos mentális problémákkal küzdő idősekkel foglalkozik, akiknek gyakran szomatikus betegségekhez társulnak. „Túlsúlyban vannak az organikus rendellenességek, azaz a különböző okokból bekövetkezett agykárosodások” – mondja, hozzátéve, hogy ezt követik a szorongásos állapotokkal kísért depressziós zavarok, a különböző pszichózisok, valamint a kábítószer- és alkoholfüggőségek.

A pszichológiai problémák kezelhetők kizárólag gyógyszerekkel, vagy fontosak a beszélgetések is?

A pszichiátriában ezt a két eljárást együtt alkalmazzák. „Ha arra utaló jelek vannak, hogy szervi eredetű mentális problémáról van szó, akkor azt javaslom, hogy először neurológushoz forduljunk” – magyarázza MUDr. Žigová, hangsúlyozva, hogy az interjúkkal való kezelés inkább a pszichológus hatáskörébe tartozik.

Az idősek maguk is keresnek pszichiátriai segítséget, vagy a gyermekeik kezdeményezik az első beszélgetést?

„A betegek körülbelül negyede tudatosabb, több információval rendelkezik és spontán jön. Még kezdődő demenciával is” – mondja Žigová. Háromnegyedük azonban csak a család vagy a szomszédok javaslatára jön, akik a viselkedésükben bekövetkezett változásokat észlelik. „Néha hosszú időbe telik, és az elején a hozzátartozóknak is be kell csapniuk a beteget, és azt kell mondaniuk, hogy neurológushoz mennek, nem pszichiáterhez” – teszi hozzá.

Lehet, hogy az egészségügyi ellátáshoz való rossz hozzáférés az oka az idősek rossz mentális állapotának?

MUDr. Žigová elismeri, hogy ezek a tényezők hatással lehetnek az idősek pszichéjére, különösen azokéra, akik nem rendelkeznek megfelelő alkalmazkodási képességekkel. „Nem becsülném túl ezeket a negatív tényezőket, de nem is szabad alábecsülni őket. A pszichét biztosan megterhelik, az emberek bűntudattal érzékelik a nem általuk okozott alacsony életszínvonalat” – állítja.

Mikor szükséges pszichiáter segítségét kérni?

A depresszió megnyilvánulásait, amelyek külsőleg lustaságnak vagy passzivitásnak tűnhetnek, nem szabad alábecsülni. „A beteges gyanakvással járó pszichózisok gyakoriak, különösen az egyedül élő idős nőknél” – figyelmeztet MUDr. Žigová. Hangsúlyozza továbbá a korai beavatkozás szükségességét a személyiségváltozás, a memória- vagy tájékozódási zavarok esetében, amelyek a demencia kialakulását jelezhetik.

Hogyan boldogulnak a szlovákiai idősek a függőségekkel?

Dr. Zigova szerint ebben a korban a függőségek gyakran alkohollal vagy drogokkal kapcsolatosak. „Az elvonókúra általában a leghatékonyabb egy speciális pszichiátriai osztályon történő kórházi kezeléssel” – mondja. A teljes videóinterjút itt tekintheti meg: https://youtu.be/EAqOiJUMgII

Hasznos volt az oldal tartalma?