Psychiatrička MUDr. Elena Žigová, ktorá sa od roku 1984 venuje práci so seniormi, hovorí o výraznom posune v postoji starších ľudí k vyhľadávaniu psychologickej pomoci. V rozhovore pre Zoznam.sk sa podelila o svoje skúsenosti a názory na mentálne zdravie starších generácií.

Čo považujete za najväčšiu zmenu v prístupe slovenských seniorov k psychickej starostlivosti?

„Vidíme, že súčasní seniori sú otvorenejší, než tomu bolo v minulosti. Kedysi bola návšteva psychiatra často považovaná za znak slabosti, ale dnes sa tento názor mení,“ uviedla Žigová. Napriek tomu však dodáva, že u starších mužov ešte stále pretrváva určitý odpor. „Pre týchto mužov je stále náročné priznať si, že potrebujú pomoc. Bojujú s pocitom, že ich to robí slabými, a to je výzva, ktorú sa snažíme prekonať,“ vysvetľuje.

S akými problémami sa seniori na Slovensku najčastejšie stretávajú?

Problémy, ktoré trápia slovenských seniorov, sú mnohorozmerné. „Predovšetkým ich trápia zdravotné problémy, z čoho vyplýva problém s dostupnosťou zdravotnej starostlivosti, najmä u špecialistov,“ uvádza Žigová. Zároveň spomína aj nedostupnosť a stále vyššie náklady na lieky, čo je pre mnohých dôchodcov finančne neúnosné. „Dôchodok im na to nestačí, pretože v mnohých oblastiach sa zvyšuje ich finančné zaťaženie, a preto veľmi zle vnímajú doplatky za lieky,“ dodáva.

Vidíte v praxi nárast psychických problémov u seniorov?

Podľa Žigovej psychické problémy u seniorov akoby narastali. „Je to aj tým, že obyvatelia na Slovensku už nemajú taký odpor, resp. predsudky voči psychiatrii, ako to bolo pred 20 rokmi,“ vysvetľuje. Upozorňuje, že nárast liečených duševných porúch súvisí aj s predlžovaním priemerného veku dožitia.

Aké psychiatrické choroby sú medzi seniormi najčastejšie?

MUDr. Žigová sa venuje najmä seniorom so závažnými duševnými problémami, často spojenými so somatickými chorobami. „Prevažujú organické poruchy, teda poškodenie mozgu z rôznych príčin,“ hovorí a dodáva, že následne nasledujú depresívne poruchy sprevádzané úzkostnými stavmi, rôzne psychózy a závislosti od liekov či alkoholu.

Dajú sa psychické problémy liečiť len liekmi, alebo sú dôležité aj rozhovory?

V psychiatrii sa tieto dva postupy uplatňujú spoločne. „Ak je náznak, že by malo ísť o organicky zapríčinený duševný problém, odporúčam najprv začať u neurológa,“ vysvetľuje MUDr. Žigová, pričom zdôrazňuje, že liečba rozhovormi spadá viac do kompetencie psychológa.

Vyhľadávajú seniori pomoc psychiatra aj sami, alebo prvý rozhovor iniciujú ich deti?

„Asi štvrtina pacientov je uvedomelejších, majú viac informácií a prídu spontánne. Dokonca aj s počínajúcou demenciou,“ hovorí Žigová. Tri štvrtiny však prídu až na podnet rodiny alebo okolia, ktoré si všimne zmeny v správaní. „Niekedy to trvá dlho a na začiatku blízki musia pacienta aj oklamať a povedať, že idú k neurológovi, nie ku psychiatrovi,“ dodáva.

Môže byť zlá dostupnosť zdravotnej starostlivosti dôvodom zlého psychického stavu seniorov?

MUDr. Žigová pripúšťa, že tieto faktory môžu ovplyvniť psychiku seniorov, najmä tých, ktorí nemajú dostatočné adaptačné schopnosti. „Tieto negatívne faktory by som nepreceňovala, ale nemožno ich ani podceňovať. Ide o záťaž na psychiku zaiste, ľudia vnímajú s pocitom krivdy nimi nezavinenú nízku životnú úroveň,“ konštatuje.

Kedy je nevyhnutné vyhľadať pomoc psychiatra?

Nemali by sa podceňovať prejavy depresie, ktoré môžu navonok vyzerať ako lenivosť či pasivita. „Časté sú psychózy s chorobnou podozrievavosťou, ktoré sa vyskytujú najmä u osamelo žijúcich starších žien,“ upozorňuje MUDr. Žigová. Rovnako zdôrazňuje potrebu včasného zásahu pri zmenách osobnosti, poruchách pamäti alebo orientácie, čo môže signalizovať začínajúcu demenciu.

Ako sú na tom slovenskí seniori so závislosťami?

Podľa MUDr. Žigovej sa závislosti v tomto veku často týkajú alkoholu alebo liekov. „Odvykacia liečba býva najefektívnejšia hospitalizáciou na špecializovanom psychiatrickom pracovisku,“ hovorí.

Celý videorozhovor si môžete pozrieť tu: https://youtu.be/EAqOiJUMgII 

Bol obsah na tejto stránky užitočný?