Všetko o dôchodku
Čo je dôchodok a aké druhy existujú? Ako oň požiadať? A kedy máte právo na poberanie viacerých dôchodkov? To všetko sa dozviete v tejto časti.
Čo je dôchodok?
Dôchodok je pravidelný príjem, ktorý štát vypláca ľuďom, ktorí dosiahli dôchodkový vek,prišli o blízkeho, alebo z rôznych dôvodov nemôžu pracovať a zarobiť si na vlastné živobytie.
Dôchodky vypláca Sociálna poisťovňa (v špeciálnych prípadoch aj iné inštitúcie), a ak ho chcete začať poberať, musíte o to vždy požiadať. Preto je dobré mať prehľad o rôznych druhoch dôchodkov, a zistiť, na čo všetko môžete mať nárok.
Aké druhy dôchodkov existujú?
Väčšina z nás si pod slovom “dôchodok” predstaví starobný dôchodok vyplácaný po odchode do penzie. Druhov dôchodku je však oveľa viac:
Starobný dôchodok
vypláca sa po dosiahnutí dôchodkového veku a 15 rokoch sociálneho poistenia.
Predčasný starobný dôchodok
ľudia, ktorí vo vyššom veku stratia prácu a nemôžu si nájsť novú, môžu mať nárok na predčasné vyplácanie dôchodku.
Invalidný dôchodok
pomáha ľuďom, ktorí pre svoje zdravotné obmedzenia (choroba, bolesť, postihnutie) už nemôžu pracovať.
Vdovský/vdovecký dôchodok
po úmrtí partnera pomáha pozostalému zmierniť finančnú záťaž a stratu príjmu v domácnosti.
Sirotský dôchodok
určený pre deti, ktoré prišli o rodičov vo veku, kedy sa o seba ešte nevedia postarať. Vypláca sa do doby ukončenia školskej dochádzky.
Dôchodok z II. piliera
tiež “starobné dôchodkové poistenie”, je dôchodkové sporenie, ktoré slúži na zabezpečenie a doplnenie starobného dôchodku. Nie je povinné.
Výsluhový dôchodok
tieto dôchodky sú určené pre policajtov a príslušníkov ozbrojených zložiek. Pre náročnosť a fyzickú povahu práce sú vyplácané skôr, už po 25 rokoch.
Od čoho závisí výška dôchodku?
Výška starobného dôchodku a dôchodku z druhého piliera závisí od toho, koľko peňazí ste odviedli do Sociálnej poisťovne. Čím vyšší plat ste mali v zamestnaní, resp. príjem v podnikaní, tým vyšší bude aj váš dôchodok.
Rast však nie je rovnomerný – ten kto zarábal dvojnásobok, nebude mať dvojnásobný dôchodok. O výške dôchodku rozhoduje hneď niekoľko faktorov (dĺžky dôchodkového pistenia, aktuálnej dôchodkovej hodnoty a sporenia v II. pilieri). Bližšie sa môžete informovať na linke Sociálnej poisťovne, alebo si vypočítať jeho výšku vo verejne dostupných kalkulačkách.
Výšku invalidného dôchodku stanovuje Sociálna poisťovňa na základe posudku od lekára. Podľa percenta invalidity a predošlého príjmu postihnutého sa vypočítava dôchodok pomocou niekoľkých vzorcov, ktoré môžete nájsť tu.
Sirotský dôchodok je 40% dôchodku, na ktorý by mal nárok rodič dieťaťa.
Vdovský/vdovecký dôchodok je 60 % starobného dôchodku manžela/manželky.
A výsluhový dôchodok, rovnako ako starobný, závisí od počtu odpracovaných rokov. Vypočítava sa ako 37,5 % z priemerného mesačného služobného platu, pričom toto percento môže stúpnuť po splnení rôznych podmienok.