Sociálna pomoc

Pomoc doma

Ak sa o seba dokážete doma postarať, ale hodila by sa vám na niekoľko hodín denne či týždenne niekoho pomoc, existujú služby a zariadenia, ktoré budú pre vás ideálnym riešením.

úuvodný obrázok
Generálny partner 

Ak sa o seba dokážete doma postarať, ale hodila by sa vám na niekoľko hodín denne či týždenne niekoho pomoc, existujú služby a zariadenia, ktoré budú pre vás ideálnym riešením.

Domáca opatrovateľská služba

Opatrovateľská služba je vhodná pre tých, ktorí potrebujú pomoc (alebo dohľad) pri zvládnutí osobnej hygieny, stravovaní sa alebo počas nákupov. Služba sa poskytuje v domácom prostredí – opatrovateľ/opatrovateľka prídu k vám domov na dohodnutý počet hodín denne/týždenne.Opatrovatelia vám môžu pomôcť napríklad:

  • so starostlivosťou o domácnosť,
  • urobiť potrebné nákupy,
  • prípravou jedla,
  • upratovaním,
  • atď.

Kedy mám nárok na opatrovateľskú službu?

Opatrovateľská služba sa stará o ľudí, ktorí sú odkázaní na pomoc iných osôb s najmenej II. stupňom odkázanosti – t.j. sú odkázaní na pomoc pri sebaobsluhe, starostlivosti o domácnosť a základných sociálnych aktivitách.

Stupeň odkázanosti sa vypočítava na základe viacerých parametrov zo sociálneho (v kompetencii mesta/obce) a zdravotného (v kompetencii lekára) posudku. Informačný prehľad môžete získať z dotazníka na stránke Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.

Nárok na túto službu nemáte, ak:

  • využívate celoročnú pobytovú sociálnu službu,
  • opatruje vás fyzická osoba, ktorá za to poberá finančný príspevok. Senior má však nárok na opatrovateľskú službu aj vtedy, ak sa o neho stará osoba poberajúca príspevok v prípade, že táto osoba zároveň využíva ústavnú starostlivosť v zdravotníckom zariadení, odľahčovaciu či opatrovateľskú službu (najviac 8 hodín mesačne),
  • sa poskytuje peňažný príspevok na osobnú asistenciu podľa osobitného predpisu,
  • je nariadená karanténa pre podozrenie z nákazy prenosnou chorobou a pri ochorení touto nákazou.

Ako požiadať o opatrovateľskú službu?

Ak máte záujem o tieto služby, musíte kontaktovať mesto/obec v mieste trvalého pobytu. Ak máte prechodný pobyt, vyžaduje sa predloženie potvrdenia o prihlásení sa na prechodný pobyt.

Všeobecný postup ako požiadať o sociálnu službu nájdete tu.

Koľko stojí opatrovateľská služba?

Cenu obecnej opatrovateľskej služby určuje mesto a dozviete sa ju na obecnom úrade alebo na webových stránkach vašej obce.

Ceny súkromných opatrovateľských služieb nájdete na ich stránkach. Na využitie súkromnej opatrovateľskej služby vám obec prispeje podľa stupňa odkázanosti (pozrite si presné sumy).


Odľahčovacia služba

Vďaka odľahčovacej službe si môžu opatrovatelia dopriať oddych od neustálej starostlivosti. Táto “pomoc” je určená na mentálne a fyzické odľahčenie opatrovníkov, a pomáha udržať ich vlastné zdravie v poriadku.

Kedy mám nárok odľahčovaciu službu?

Nárok na túto službu máte v prípade, ak opatrujete fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím. Môžete ju využiť napríklad na osobný oddych (dovolenka), na vybavenie osobných záležitostí alebo v prípade ak sa sami nie ste schopní postarať o opatrovaného (choroba).

Každý rok máte nárok na 30 dní odľahčovacej služby (alebo alikvótnu časť podľa toho, koľko mesiacov v roku opatrujete). Po schválení žiadosti obec zabezpečí pre opatrovanú osobu inú sociálnu službu podľa výberu opatrovateľa (väčšinou pobytovú sociálnu službu) s možnosťou využívať ju 12 hodín denne.

Dni sa nedajú presunúť do ďalšieho roka, a využitie služby sa vždy počíta na celé dni – teda aj vyžitie služby napr. na 3 hodiny “minie” celý deň z dní, na ktoré máte nárok.

Poskytnutá služba môže byť terénna – výjazdová (opatrovateľ príde k vám domov), ale tiež ambulantná alebo pobytová (váš zverenec bude na daný čas umiestnený do zariadenia sociálnych služieb).

Ako požiadať o odľahčovaciu službu?

Odľahčovaciu službu zabezpečuje vaše mesto/obec. Na miestnom úrade si v dostatočnom predstihu (odporúčame mesiac vopred) podajte žiadosť o poskytnutie odľahčovacej služby.

Všeobecný postup ako požiadať o sociálnu službu nájdete tu.

Koľko stojí odľahčovacia služba?

Cena odľahčovacej služby záleží od poskytnutej formy, ale určí ju pre vás mesto. Podľa vašej výšky príjmov, hodnoty majetku a ďalších parametrov sa rozhodne, koľko z ceny služby budete platiť vy, a koľko na odľahčovaciu službu prispeje obec. 


Pomoc pri zabezpečení opatrovníckych práv a povinností

Táto služba je určená opatrovníkovi a opatrovanému, a pomáha im hlavne pri právnych a byrokratických otázkach spojených s opatrovaním.

Pomoc pri zabezpečení opatrovníckych práv a povinností poskytuje:

  • zastupovanie fyzickej osoby v konaní o obmedzení spôsobilosti na právne úkony alebo pri vrátení spôsobilosti na právne úkony,
  • súčinnosť pri spisovaní návrhov na súd na začatie konania o obmedzení spôsobilosti na právne úkony alebo vrátení spôsobilosti na právne úkony,
  • sprostredkúva sociálne alebo iné poradenstvá s cieľom nájsť vhodné možnosti pri uplatňovaní práv a právom chránených záujmov fyzických osôb, ktoré si ich nedokážu uplatňovať a chrániť,
  • spoluprácu so zariadeniami, úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny, súdmi a ďalšími osobami pred začatím konania a počas konania o obmedzení spôsobilosti na právne úkony alebo vrátení spôsobilosti na právne úkony,
  • prípravu na vykonávanie takých úkonov fyzickým osobám, ktoré majú záujem vykonávať funkciu opatrovníka.

Kedy mám nárok na túto službu?

Nárok na poradenstvo má opatrovaný človek s ťažkým zdravotným postihnutím a jeho opatrovateľ.

Ako požiadať o pomoc pri zabezpečení vašich práv?

Obráťte sa na mesto/obec, v ktorom máte trvalý pobyt.

Koľko stojí pomoc pri zabezpečení vašich práv?

Cena záleží od poskytovateľa a je rozdelená na úkony. Niektoré z nich môžu byť zadarmo, za iné si zaplatíte jednotky až desiatky eur.


Požičiavanie zdravotníckych pomôcok

Potrebujete si kvôli svojmu zdravotnému stavu požičať špeciálnu zdravotnícku pomôcku (vozík, barle, polohovateľnú posteľ, a pod.)? Požičovne zdravotníckych pomôcok vám ich za rozumnú sumu prenajmú aspoň do času, pokým sa vám cez zdravotné poistenie nepodarí získať vlastnú.

Kto má právo na požičiavanie zdravotníckych pomôcok?

Táto služba sa poskytuje osobám:

  • s ťažkým zdravotným postihnutím,
  • s nepriaznivým zdravotným stavom odkázaným na pomôcku.

Fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím preukazuje odkázanosť na pomôcku posudkom vydaným príslušným úradom práce sociálnych vecí a rodiny na účely kompenzácie sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia.

Nepriaznivý zdravotný stav fyzická osoba preukazuje potvrdením lekára o tom, že je odkázaná na používanie zdravotníckej pomôcky.

Ako funguje požičiavanie zdravotníckych pomôcok?

Cez službu požičiavania pomôcok sa poskytujú pomôcky na dohodnutý obmedzený čas, najdlhšie do zabezpečenia pomôcky na základe verejného zdravotného poistenia.

Pomoc je vo forme peňažného príspevku na zaobstaranie pomôcky podľa osobitného predpisu, z iných zdrojov alebo do uplynutia lehoty trvania podmienok na poskytnutie pomôcky.

V požičovni zdravotníckych pomôcok sa vypožičiavajú najmä nasledovné pomôcky:

  • posteľ mechanická,
  • posteľ polohovateľná, elektrická,
  • invalidný vozík,
  • WC stolička,
  • chodítko,
  • antidekubitný matrac.

Ako požiadať o pomoc pri požičiavaní zdravotníckych pomôcok?

V prípade, záujmu treba kontaktovať mesto/obec v mieste trvalého pobytu.

Všeobecný postup ako požiadať o sociálnu službu nájdete tu.

Koľko stojí požičanie zdravotníckych pomôcok?

Ceny nájdete na stránkach alebo osobne vo vašej najbližšej požičovni zdravotníckych pomôcok. Štát vám na prenájom pomôcky prispeje, pokým pokým sa nedostanete k vlastnej pomôcke.

 


Monitorovacie a signalizačné služby

Tieto nástroje (hodinky, tlačidlá SOS, a pod.) na vás dohliadajú, a pomôžu vám zavolať pomoc v krízovej situácií. Rýchlo vás spoja s operátorom, ktorý v prípade potreby posiela záchranné zložky priamo k vám.

Kedy mám nárok na monitorovací systém?

Na monitorovací alebo signalizačný systém máte právo, ak lekár posudkom potvrdí, že váš zdravotný stav je nepriaznivý, a môže spôsobiť krízovú situáciu.

Túto podmienku však musíte spĺňať len pre mestské/obecné služby, do súkromnej monitorovacej služby sa môžete prihlásiť kedykoľvek.

Ako požiadať o monitorovaciu alebo signalizačnú službu?

Ak máte záujem o tieto služby, musíte kontaktovať mesto/obec v mieste trvalého pobytu, alebo VÚC. Ak máte prechodný pobyt, vyžaduje sa predloženie potvrdenia o prihlásení sa na prechodný pobyt.

Všeobecný postup ako požiadať o sociálnu službu nájdete tu.

V prípade súkromných spoločností ich stačí kontaktovať, nemusíte vypĺňať žiadne žiadosti.

Koľko stojí monitorovacia a signalizačná služba?

Cenu obecnej MaS služby určuje mesto a dozviete sa ju na obecnom úrade alebo na webových stránkach vašej obce. Ak službu organizuje VÚC, ceny sa dozviete na stránkach vášho kraja.

Ceny súkromných spoločností nájdete na ich stránkach.
Aj na súkromnú monitorovaciu službu je možné získať príspevok od vašej obce/mesta. Presný postup ako získať príspevok zistíte na miestnom úrade, obvykle je však potrebné vyplniť a odovzdať žiadosť o príspevok. Počet ľudí, ktorým je príspevok poskytnutý môže byť obmedzený, preto sa informujte na mestskom/obecnom úrade o presnom postupe podania žiadosti.


Bol obsah na tejto stránky užitočný?