Starobný dôchodok

Starobný dôchodok, alebo tiež “penzia”, je príjem (peniaze), ktorý vám začne Sociálna poisťovňa vyplácať po dosiahnutí dôchodkového veku. Tu zistíte, ako oň požiadať, na čo všetko myslieť a čo ovplyvní jeho výšku.

úuvodný obrázok
Generálny partner 

Kedy mám nárok na starobný dôchodok?

Nárok na starobný dôchodok máte, ak spĺňate nasledujúce požiadavky:

  • Dosiahli ste dôchodkový vek: dôchodkový vek určuje štát. Záleží od roku narodenia a pre rodičov aj od počtu vychovaných detí.
  • Platili ste aspoň 15 rokov dôchodkové poistenie: Podmienkou je, že ste ho hradili na Slovensku, alebo v inej krajine Európskej únie (alebo štáte, s ktorým má Slovensko uzatvorenú medzinárodnú dohodu). Ak ste platili sociálne poistenie v zahraničí, právo na dôchodok zo Slovenska máte iba ak ste na Slovensku zaplatili sociálne poistenie aspoň za 1 rok.
    Na výšku dôchodku však majú vplyv len roky odpracované na Slovensku.

Aký bude môj dôchodkový vek?

Vek odchodu do dôchodku je pevne stanovený štátom, a záleží od vášho roku narodenia. Aktuálne stanovený vek odchodu do dôchodku pre váš ročník nájdete na stránkach Sociálnej poisťovne (ak ho v tabuľke nenájdete, ešte len bude stanovený).

Za každé vychované dieťa si môžu rodičia znížiť dôchodkový vek o 6 mesiacov, najviac 18 mesiacov), avšak nárok si môže uplatniť len jeden z rodičov. Primárne si ho môže uplatniť vždy matka – ak to nie je možné (smrť a i.), môže byť dôchodkový vek znížený aj otcovi.

Aký vysoký bude môj dôchodok a ako dlho ho budem dostávať?

Výšku dôchodku vypočítava Sociálna poisťovňa na základe vašej priemernej mzdy, počtu odpracovaných dnía tzv. “aktuálnej dôchodkovej hodnoty” v čase vzniku nároku na dôchodok.

Presný výpočet nájdete na stránkach Sociálnej poisťovne, alebo môžete zistiť približnú hodnotu pomocou dôchodkovej kalkulačky.

Taktiež sa môžete prihlásiť do svojho elektronického účtu poistenca, kde sa dozviete viac. Starobný dôchodok budete dostávať až do konca života, a po vašej smrti má manžel/manželka právo na vdovecký dôchodok.

Ako požiadať o starobný dôchodok?

1

Najbližšiu pobočku môžete nájsť tu.

Zarezervujte si termín spísania žiadosti v deň dosiahnutia dôchodkového veku, alebo čo najskôr po jeho dosiahnutí. Rezerváciu si môžete urobiť aj online alebo telefonicky.

2

Platný preukaz totožnosti a ďalšie. Celý zoznam nájdete nižšie.

3

Ak máte problémy alebo otázky, pomôže vám zamestnanec poisťovne na pobočke, alebo dôchodkový poradca.

4

Aké dokumenty treba na žiadosť o starobný dôchodok?

Doklady o obdobiach dôchodkového poistenia

Tie ktoré sú v elektronickom účte poistenca nosiť nemusíte, ale prineste si doklady o platbách ktoré nenájdete vo svojej elektronickej evidencií (EÚP) v evidencií nie sú. Overiť si čo vo vašej evidencií už je si môžete vo svojom elektronickom účte poistenca, na bezplatnom čísle 0800 123 123, emailom na podatelna@socpoist.sk, alebo osobne na pobočke.

Doklady o ukončení vzdelania

Výučný list, maturitné vysvečenie alebo potvrdenie školy o dĺžke a trvaní štúdiadoklady o ukončení povinnej školskej dochádzky, ak ste narodení po roku 1963. Muži taktiež doklad o trvaní výkonu povinnej vojenskej služby alebo vojenskú knižku.

Potvrdenie zamestnávateľa o období zamestnania pred 1. májom 1990

V štátoch, s ktorými Slovenská republika nemá uzavretú medzištátnu zmluvu o sociálnom zabezpečení.

 

Doklady preukazujúce obdobie a dĺžku zamestnania

 Stačí pre zamestnania, ktoré nie sú v elektronickom účte poistenca.

 

Rodné listy detí (ak žiadate uznanie starostlivosti o dieťa)

Vyžadujú sa len v prípade ak ste cudzinec, alebo sa dieťa narodilo v cudzine a nebolo zapísané do osobitnej matriky. Ak takéto dieťa zomrelo pred 18 rokom života, vyžaduje sa aj úmrtný list.

Doklad o prevzatí do náhradnej starostlivosti (ak žiadate uznanie starostlivosti o dieťa)

Ak ste dieťa prebrali do pestúnskej starostlivosti (alebo inej starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov), budete potrebovať aj rozhodnutie príslušného orgánu o prevzatí detí do opatery. Ak bolo dieťa v starostlivosti inej osoby alebo ústavu, treba predložiť aj doklad preukazujúci trvanie takého obdobia (len vtedy, ak žiadate o uznanie starostlivosti o deti alebo výchovy dieťaťa).

Potvrdenie príslušnej inštitúcie o obdobiach poistenia v cudzine

Ak ste boli poistení v cudzine, potrebujete posúdenie nároku na minimálny dôchodok. To urobí Sociálna poisťovňa na základe potvrdení a potvrdení o sume dôchodku vyplácaného s cudziny.

 

Viac informácií o potrebných dokladoch nájdete na stránkach Sociálnej poisťovne.

Môžem popri starobnom dôchodku pracovať?

Áno.

Kontakty (Sociálna pisťovňa)

Telefónne kontakty v pracovné dni od 8.00 do 16.00 h

Bezplatná linka: 0800 123 123  (ak ste pracovali iba v SR),

Linky pre volanie zo zahraničia: +421 906 171 931,+421 2 3247 1931

Bezplatná linka: 0800 500 599  (ak ste pracovali aj v zahraničí)

Ďalšie linky pre volanie zo zahraničia: +421 906 171 965,+421 2 3247 1965

Pobočky: https://www.socpoist.sk/pobocky

Bol obsah na tejto stránky užitočný?