Predčasný starobný dôchodok
Predčasný starobný dôchodok je príjem (peniaze), ktorý Sociálna poisťovňa vypláca ľuďom, ktoré ešte nedosiahli dôchodkový vek. Tu zistíte, ako oň požiadať, na čo všetko myslieť a akú výšku dôchodku môžete očakávať.
Kedy mám nárok na predčasný starobný dôchodok?
Nárok na predčasný starobný dôchodok máte, ak spĺňate všetky nasledujúce požiadavky:
- Máte najviac 2 roky do dôchodkového veku: dôchodkový vek určuje štát a záleží od roku narodenia a pre matky aj od počtu detí; alebo
Odpracovali ste dostatočný počet rokov:Počet potrebných odpracovaných rokov zistíte odpočítaním 23 od štandardného dôchodkového veku pre váš ročník. - Platili ste aspoň 15 rokov dôchodkové poistenie: Podmienkou je, že ste ho hradili na Slovensku, alebo v inej krajine Európskej únie. Na výšku dôchodku však majú vplyv len roky odpracované na Slovensku.
- Váš dôchodok je aspoň 1,6 násobok životného minima pre dospelú osobu
Na predčasný dôchodok máte právo až dňom podania žiadosti, a nedá sa oň požiadať spätne.
Môžem pracovať popri predčasnom dôchodku?
Áno, ale iba pri splnení 2 podmienok:
1. Nesmiete v čase podania žiadosti platiť dôchodkové poistenie (SZČO) alebo ho za vás nemôže platiť váš zamestnávateľ.
2. Môžete zarobiť maximálne 200 eur mesačne, a aj to len ak ste požiadali o odvodovú úľavu. Ak váš príjem presiahne túto hranicu (či už zo zamestnania alebo podnikania), váš nárok na predčasný dôchodok zaniká.
Výnimku z týchto pravidiel majú len SZČO v nasledujúcich povolaniach:
- psychológ a zdravotnícky pracovník podľa osobitných predpisov (okrem verejných zdravotníkov, ktorí vykonávajú zdravotný dohľad nad pracovnými podmienkami);
- očný optik a zubný technik podľa živnostenského zákona;
- veterinárny lekár, veterinárny pracovník a osoba vykonávajúca odborné práce pri šľachtiteľskej a plemenárskej činnosti v chove hospodárskych zvierat;
- advokát, notár, patentový zástupca a súdny exekútor;
- znalec;
- tlmočník;
- overovateľ (audítor);
- daňový poradca;
- burzový dohodca, samostatný finančný agent a finančný poradca a iná fyzická osoba oprávnená vykonávať finančné sprostredkovanie a finančné poradenstvo podľa osobitného predpisu;
- sprostredkovateľ a rozhodca kolektívnych sporov, mediátor;
- autorizovaný architekt, autorizovaný krajinný architekt a autorizovaný stavebný inžinier;
- autorizovaní geodet a kartograf
- reštaurátor kultúrnych pamiatok a zbierkových predmetov, ktoré sú dielami výtvarného umenia;
- auditor bezpečnosti pozemných komunikácií;
- sociálny pracovník podľa osobitného predpisu.
Aký bude môj dôchodkový vek?
Vek odchodu do dôchodku je pevne stanovený štátom, a záleží od vášho roku narodenia. Aktuálne stanovený vek odchodu do dôchodku pre váš ročník nájdete na stránkach Sociálnej poisťovne (ak ho v tabuľke nenájdete, ešte len bude stanovený).
Za každé vychované dieťa si môžu rodičia znížiť dôchodkový vek o 6 mesiacov (najviac 18 mesiacov), avšak nárok si môže uplatniť len jeden z rodičov. Primárne si ho môže uplatniť vždy matka – ak to nie je možné (smrť a i.), môže byť dôchodkový vek znížený aj otcovi.
Aký vysoký bude môj dôchodok a ako dlho ho budem dostávať?
Výšku dôchodku vypočítava Sociálna poisťovňa na základe vašej priemernej mzdy za odpracované roky, počtu dní za ktoré máte zaplatené dôchodkové poistné a aktuálnej dôchodkovej hodnoty”.
To, o koľko skôr ste odišli do dôchodku, sa odrazí aj na výške dôchodku – za každý mesiac rozdielu medzi vašim odchodom do dôchodku a riadnym dôchodkovým vekom sa vám zníži dôchodok o 0,5%. Ak teda odídete do dôchodku o 10 mesiacov skôr, váš predčasný dôchodok bude o 5% nižší.
Presný výpočet výšky dôchodku nájdete na stránkach Sociálnej poisťovne, alebo môžete zistiť približnú hodnotu pomocou dôchodkovej kalkulačky.
Predčasný dôchodok sa dosiahnutím dôchodkového veku automaticky zmení na bežný starobný dôchodok..
Ako požiadať o predčasný starobný dôchodok?
V Sociálnej poisťovni v mieste vášho trvalého bydliska (alebo prechodného pobytu). Najbližšiu pobočku môžete nájsť tu.
Zarezervujte si termín v deň dosiahnutia dôchodkového veku, alebo čo najskôr po jeho dosiahnutí. Rezerváciu si môžete urobiť aj online alebo telefonicky.
Občiansky preukaz, potvrdenie o zaplatenom poistnom a ďalšie. Celý zoznam nájdete nižšie.
Ak máte problémy alebo otázky, pomôže vám zamestnanec poisťovne na pobočke, alebo dôchodkový poradca.
Ak chcete vyplácať dôchodok na účet, musíte odovzdať túto žiadosť s potrebnými údajmi. Ak chcete dostávať dôchodok v hotovosti cez slovenskú poštu, musíte poslať žiadosť (list) do Sociálnej poisťovne s informáciou, aby bol dôchodok posielaný v hotovosti na zvolenú adresu prostredníctvom Slovenskej pošty. V žiadosti musí byť uvedená presná adresa bydliska. V prípade, že ste práve v domove sociálnych služieb, váš dôchodok sa bude automaticky posielať do zariadenia cez hromadný poukaz.
Aké dokumenty treba na žiadosť o predčasný starobný dôchodok?
Preukaz totožnosti
Občiansky preukaz/cestovný pas
Doklady o obdobiach dôchodkového poistenia
Prineste si doklady o platbách ktoré nenájdete vo svojej elektronickej evidencií (EÚP). Overiť si čo vo vašej evidencií už je si môžete vo svojom elektronickom účte poistenca, na bezplatnom čísle 0800 123 123, emailom na podatelna@socpoist.sk, alebo osobne na pobočke
Doklady o ukončení vzdelania
Výučný list, maturitné vysvečenie alebo potvrdenie školy o dĺžke a trvaní štúdia. Muži taktiež doklad o trvaní výkonu povinnej vojenskej služby alebo vojenskú knižku.
Potvrdenie zamestnávateľa o období zamestnania pred 1. májom 1990
V štátoch, s ktorými Slovenská republika nemá uzavretú medzištátnu zmluvu o sociálnom zabezpečení.
Doklady preukazujúce obdobie a dĺžku zamestnania
Stačí pre zamestnania, ktoré nie sú v elektronickom účte poistenca.
Rodné listy detí (ak žiadate uznanie starostlivosti o dieťa)
Vyžadujú sa len v prípade ak ste cudzinec, alebo sa dieťa narodilo v cudzine a nebolo zapísané do osobitnej matriky. Ak takéto dieťa zomrelo pred 18 rokom života, vyžaduje sa aj úmrtný list.
Doklad o prevzatí do náhradnej starostlivosti (ak žiadate uznanie starostlivosti o dieťa)
Ak ste dieťa prebrali do pestúnskej starostlivosti (alebo inej starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov), budete potrebovať aj rozhodnutie príslušného orgánu o prevzatí detí do opatery. Ak bolo dieťa v starostlivosti inej osoby alebo ústavu, treba predložiť aj doklad preukazujúci trvanie takého obdobia (len vtedy, ak žiadate o uznanie starostlivosti o deti alebo výchovy dieťaťa).
Potvrdenie príslušnej inštitúcie o obdobiach poistenia v cudzine
Ak ste boli poistení v cudzine, potrebujete posúdenie nároku na minimálny dôchodok. To urobí Sociálna poisťovňa na základe potvrdení a potvrdení o sume dôchodku vyplácaného s cudziny.