Invalidný dôchodok
Ak ste dlhodobo chorí alebo vám vaše zranenie znemožňuje pracovať, môžete mať nárok na invalidný dôchodok. Vypláca ho Sociálna poisťovňa, a jeho výška závisí od úrovne invalidity, ale aj počtu rokov sociálneho poistenia.
Kto má nárok na invalidný dôchodok?
Invalidný dôchodok sa priznáva na základe 3 podmienok.
Prvou je lekársky posudok, ktorý určuje nakoľko zdravotné problémy obmedzujú schopnosť vykonávať vašu prácu alebo byť sebestačný. Na invalidný dôchodok máte nárok, ak vám lekár diagnostikoval dlhodobo (minimálne rok) nepriaznivý zdravotný stav, a zároveň vám klesla schopnosť vykonávať vašu prácu aspoň o 41%.
Invalidita sa môže prejavovať ako:
- fyzické obmedzenie,
- senzorické (týkajúce sa vnemov) obmedzenie
- citlivosť na podnety
- obmedzená schopnosť registrovať podnety z vonkajšieho aj vnútorného prostredia
- psychické obmedzenie.
Podrobnosti o tom, ako jednotlivé choroby ovplyvňujú schopnosť pracovať nájdete v Zákone o sociálnom poistení (v prílohe č.4).
Pozor!
Pri viacerých chorobách obmedzujúcich možnosť pracovať sa počíta len tá, ktorá najviac ovplyvnila vašu schopnosť pracovať. Ostatné môžu zvýšiť invaliditu len o dodatočných 10% percent.
Druhou dôležitou podmienkou je získanie potrebného počtu odpracovaných rokov, ktorý závisí od vášho veku. Táto podmienka neplatí, ak ste sa stali invalidom dôsledkom pracovného úrazu, choroby z povolania. , Uvedená podmienka tiež neplatí u fyzickej osoby s trvalým pobytom na území SR, ktorá sa stala invalidnou v období, v ktorom je nezaopatreným dieťaťom (tzv. invalidný dôchodok z mladosti, nárok naň vzniká najskôr odo dňa dovŕšenia veku 18 rokov), a doktoranda v dennej forme štúdia, ak nedovŕšil vek 26 rokov.
Vek žiadateľa | Minimálny počet odpracovaných rokov |
do 20 rokov | menej ako rok |
20-24 rokov | najmenej 1 rok |
24-28 rokov | najmenej 2 roky |
28-34 rokov | najmenej 5 rokov |
34-40 rokov | najmenej 8 rokov |
40-45 rokov | najmenej 10 rokov |
45 rokov a viac | najmenej 15 rokov |
Poslednou podmienkou je, že ešte nesmiete mať nárok na starobný dôchodok alebo mať priznaný predčasný starobný dôchodok.
Aký vysoký bude môj dôchodok a ako dlho ho budem dostávať?
Výška invalidného dôchodku závisí od:
- Dĺžky platenia poistenia pred začiatkom invalidity: čím viac odpracovaných rokov máte a čím vyšší bol váš zárobok, tým vyšší bude váš dôchodok. Započítavajú sa tiež roky nároku na poberanie invalidného dôchodku až po dôchodkový vek.
- Stanovenej miery poklesu schopnosti vykonávať prácu: Pri poklese od 41-70% sa vypláca podiel z celého dôchodku podľa percenta invalidity (60% invalidita, 60% dôchodku). Pri invalidite nad 70 % máte nárok na plný invalidný dôchodok.
Dôchodok budete dostávať, pokým vám lekár na pravidelných prehliadkach aj naďalej uzná pretrvávajúcu invaliditu. Ak sa vám stav zlepší alebo zhorší, môže sa upraviť aj percento poklesu schopnosti vykonávať prácu.
Pozor!
Ak ani na opakované výzvy neprídete na kontrolnú lekársku prehliadku, Sociálna poisťovňa vám výplatu dôchodku zastaví. Z dôvodu zhoršenia zdravotného stavu a toto zhoršenie je preukázateľné odbornými lekárskymi nálezmi môžete požiadať o prehodnotenie zdravotného stavu.
Po dovŕšení dôchodkového veku sa poberateľ invalidného dôchodku na kontrolné lekárske prehliadky nepredvoláva.
O invalidný dôchodok môžete prísť, ak by ste boli právoplatne odsúdení za úmyselný trestný čin, počas ktorého ste si spôsobili invaliditu.
Ako požiadať o invalidný dôchodok?
Najbližšiu pobočku môžete nájsť tu.
Rezervovať si termín stretnutia v Sociálnej poisťovni môžete aj online cez Rezervačný systém Sociálnej poisťovne alebo si môžete stretnutie dohodnúť telefonicky.
Prineste mu odborné nálezy z vyšetrení inými odborníkmi, ktoré ešte nemáte založené v zdravotnej karte.
Spôsob akým vám má byť dôchodok vyplácaný vyplníte v žiadosti.
Výplata a poukazovanie dôchodku
V žiadosti musí byť uvedená presná adresa bydliska.
Poberateľovi dôchodku, ktorý je vo výkone väzby alebo vo výkone trestu odňatia slobody, sa dôchodok vždy poukazuje prostredníctvom ústavu na výkon väzby alebo ústavu na výkon trestu odňatia slobody.
Aké dokumenty treba na žiadosť o invalidný dôchodok?
Preukaz totožnosti
Občiansky preukaz/cestovný pas
Vyplnené a lekárom potvrdené tlačivo
„Prehliadka zisťovacia – kontrolná“
Ak budete pokračovať v práci
Tie, ktoré sú v Elektronickom účte poistenca (EUP) evidované, nosiť nemusíte, doplňte však tie, ktoré v evidencii EUP nie sú. Nájdete ich v záložke neevidované obdobia v časti Príprava na dôchodok. Overiť si, čo vo vašej evidencii už je, si môžete vo svojom Elektronickom účte poistenca, ak ho máte aktivovaný. V opačnom prípade si na bezplatnom telefónnom čísle 0800 123 123, emailom na podatelna@socpoist.sk, alebo osobne v pobočke Sociálnej poisťovne.
Doklady o ukončení vzdelania
Výučný list, maturitné vysvedčenie, diplom alebo potvrdenie školy o dĺžke a trvaní štúdia, doklady o ukončení povinnej školskej dochádzky, ak to vyžiada pracovník Sociálnej poisťovne.
Doklady o vojenskej službe
Muži taktiež doklad o trvaní výkonu povinnej vojenskej služby alebo vojenskú knižku.
Potvrdenie zamestnávateľa o období zamestnania pred 1. májom 1990
V štátoch, s ktorými Slovenská republika nemá uzavretú medzištátnu zmluvu o sociálnom zabezpečení.
Doklady preukazujúce obdobie a dĺžku zamestnania
Stačí pre zamestnania, ktoré nie sú v Elektronickom účte poistenca.
Rodné listy detí (ak žiadate uznanie starostlivosti o dieťa)
Vyžadujú sa len v prípade ak ste cudzinec, alebo sa dieťa narodilo v cudzine a nebolo zapísané do osobitnej matriky. Ak takéto dieťa zomrelo pred 18 rokom života, vyžaduje sa aj úmrtný list.
Doklad o prevzatí do náhradnej starostlivosti (ak žiadate uznanie starostlivosti o dieťa)
Ak ste dieťa prebrali do pestúnskej starostlivosti (alebo inej starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov), budete potrebovať aj rozhodnutie príslušného orgánu o prevzatí detí do opatery. Ak bolo dieťa v starostlivosti inej osoby alebo ústavu, treba predložiť aj doklad preukazujúci trvanie takého obdobia (len vtedy, ak žiadate o uznanie starostlivosti o deti alebo výchovy dieťaťa)
Potvrdenie príslušnej inštitúcie o obdobiach poistenia v cudzine
Ak ste boli poistení v cudzine, potrebujete posúdenie nároku na minimálny dôchodok. To urobí Sociálna poisťovňa na základe potvrdení a potvrdení o sume dôchodku vyplácaného s cudziny.
Vyplnené a bankou overené tlačivo
„Žiadosť o poukazovanie dôchodkových dávok na účet dôchodcu v banke“, ak poistenec žiada poukazovať dôchodok týmto spôsobom.
Prípadne doplniť ďalšie informácie na žiadosť Sociálnej poisťovne
Môžem popri invalidnom dôchodku pracovať alebo poberať iný dôchodok?
Nemôžete poberať zároveň invalidný a starobný alebo predčasný starobný dôchodok.
Ak získate nárok na niektorý z týchto dôchodkov, podajte si o neho žiadosť, a Sociálna poisťovňa vám automaticky bude vyplácať ten dôchodok, ktorý je vyšší.
Pri poberaní invalidného dôchodku však môžete pracovať a podnikať úplne bez obmedzení, štát vám dokonca aktívne pomôže v zapojení sa do pracovného života cez agentúry podporovaného zamestnávania.
Viac informácií nájdete na:
https://www.socpoist.sk/kto-som/dochodca/ziadatel-o-dochodok/ako-poziadat-o-invalidny-dochodok