Allergia bármely életkorban kialakulhat, még az időseknél is. Általában a korai stádiumban az emberek hirtelen szénanáthától, ételallergiától vagy olyan gyógyszerallergiától kezdenek szenvedni, amely korábban nem okozott nekik problémát. Az idősek allergiájának kezelése sem egyszerű, és figyelembe kell venni az egyéb diagnózisaikat is.
Az allergiák száma az elmúlt évtizedekben óriási mértékben nőtt, és egyre több súlyos allergiás kombináció is kialakul. Ezek minden korosztályt érintenek, de új jelenség az allergiák kitörése az idősek körében. „Az erősebb allergiás reakció különösen a túlsúlyos vagy elhízott embereknél hajlamos előfordulni. Az idősebbek például a tavaszi hónapokban kezdenek szénanáthától, légszomjtól, könnyezéstől és kötőhártya-gyulladástól szenvedni” – írja a Bors. Dr. Miriam Kvostková ismerteti a leggyakoribb tüneteket az időseknél. A pollenszezon javában tart, az allergiások már a második hónapja résen vannak. A klímaváltozás okolható érte, a melegebb hőmérséklet, és ezáltal a levegőben lévő allergének számának növekedése korábban jelentkezik, mint korábban. Jelenleg a fák virágzanak, áprilisban csatlakoznak a fűszernövények, majd rögtön utána a fűfélék. Nemcsak az allergiaszezon jön korábban, hanem az allergiások korszerkezete is változik.
. „Kým v minulosti alergiou trpeli najmä deti, resp. prejavila sa v detskom veku, dnes už ani prepuknutie alergie u starších ľudí nie je výnimka. Prevalencia alergických ochorení v seniorskom veku je okolo 5 %. Alergické ochorenia vo vyššom veku pritom nepostihujú iba dýchacie cesty, prejavujú sa aj na koži a okrem peľových alergií sú bežné aj liekové alergie a alergické reakcie na bodnutie hmyzu,“ írja le a szakértő a mai valóságot. Az allergiák megnyilvánulásai az időseknél sokfélék lehetnek. Az allergia típusától és a kiváltó allergén típusától, az érintett szervtől vagy több szervtől függően általában jelentősen módosulnak más betegségek és a beteg által más okból szedett gyógyszerek jelenléte miatt.
„A légúti allergia elsősorban vizes orrfolyással, tüsszögéssel, az orrgarat nyálkahártyájának viszketésével, orrdugulással, fejfájással, légzési nehézséggel, különösen kilégzéskor, légzés közbeni sípoló légzéssel, mellkasi szorítással vagy köhögéssel jelentkezik. Az allergiás megnyilvánulások a szemet is érinthetik, ilyenkor könnyezés, a kötőhártya vizes váladékozása, vágó érzés, szemviszketés vagy szédülés jelentkezik.” mondja Kvostková MUDr. . „U seniorov sa môžu vyskytnúť aj novovzniknuté alergie či už na potraviny, ale tiež na lieky, ktoré seniorom predtým problém nerobili. Dôvod? S vekom sa mení aj imunitný systém,“ tette hozzá a szakértő. Görcsös hasi fájdalom, „csavarodás” a hasban, hasmenés, hányinger vagy hányás jellemző az emésztőrendszerre. A bőrön bőrkiütések, csalánkiütés, duzzanat és viszketés jelentkezik. A viszketés az allergia egyik jellegzetes tünete, amelyet az allergiás reakció során a szervezetben felszabaduló hisztamin nevű anyag okoz. De hogyan állapíthatjuk meg, hogy megfázásról, nátháról vagy allergiáról van-e szó? „Az allergia gyanúja akkor merül fel, ha bizonyos tünetek azonos körülmények között ismétlődnek, például a pollenszezonban ismételten megfázás jelentkezik, a légzési nehézségek ugyanahhoz a helyhez vagy szobabútorhoz kötődnek, emésztési vagy bőrtüneteket észlel a páciens bizonyos ételek fogyasztása után” – magyarázza a kézdivásárhelyi kórház elsődleges orvosa. Az allergia természetesen az idősek krónikus betegségeit is érinti, akár hörgőasztma is jelentkezhet. ” Azon idősek esetében, akik több diagnózissal is küzdenek, a gyógyszerek megfelelő kombinációját is meg kell fontolni, mert például a cukorbetegség rosszabbodhat, ha kortikoszteroidokkal kezelik” – teszi hozzá MUDr. Kvostková.