Minden évben az októbertől májusig tartó időszakot nevezik influenzaszezonnak. Az időjárás változásai, valamint a légúti fertőzések okozta megnövekedett megbetegedések minden korosztályt érinthetnek ebben az időszakban – de különösen veszélyes lehet az idősek számára.

Az alsó légúti fertőzések télen az idősek kórházi felvételének leggyakoribb okai közé tartoznak. Emellett az ötödik leggyakoribb halálozási ok. „Bár az influenza, a kovász és más vírusos megbetegedések ma már általánosnak számítanak, még mindig rendkívül fertőzőek. A munkaképes korú emberek számára gyakran elegendő az ágynyugalom, a lázcsillapítás, a köhögés és a megfázás elleni gyógyszerek vagy az immunrendszer támogatása a kezelésükhöz. Az időseknél azonban gyorsan súlyos, kórházi kezelést igénylő akut betegséggé válhatnak”. mondja MUDr. Miriama Šatalová, az AGEL Bánovce Kórház hosszú távú betegosztályának orvosa. Az időseknél maga a légúti fertőzés lefolyása általában klinikailag megváltozott és atipikus. „A láz a szervezet védekező mechanizmusa, és akkor emelkedik, amikor az immunitás működik. Időseknél az emelkedett láz nagyon gyakran hiányzik, csak általános súlyos állapot van jelen, a beteg apatikus, nehezen lélegzik, eszméletlen állapotba esik, a szervek, köztük az agy funkciói romlanak. Ilyenkor sürgős beavatkozásra van szükség”. rámutat. Az idősek légúti megbetegedései kockázatosak a légúti fertőzés lefolyása szempontjából, de az elsődleges betegségek miatt is, amelyekben az idős beteg szenved.

„A veszélyes szövődmények elsősorban a tüdőgyulladás, a bakteriális szuperinfekciók és a krónikus betegségek súlyosbodása – a szív- és érrendszeri betegségek, az asztma, a cukorbetegség vagy az immobilizációs szindróma súlyosbodása. Statisztikailag az influenzában elhunyt betegek akár 90%-a 65 év feletti ember. Ezért nagyon fontosnak tartom az idősek felvilágosítását, hogy tudják, hogy ezek a betegségek valóban veszélyesek rájuk nézve, és hogyan védekezhetnek ellenük. A családtagok felelős magatartására is szükség van, hogy ne figyelmeztessék az időseket a beteg unokákra vagy dédunokákra, ne halasszák el a látogatást vagy a partit, ha azok betegek” – mondta. mondja a tapasztalt orvos. A szakértő szerint a megelőző intézkedések közé tartozik a szervezet általános ellenálló képességének növelése edzéssel, a rendszeres testmozgás, a friss levegőn való tartózkodás, a szellőztetés, a vitaminok és ásványi anyagok fokozott bevitele.

„Az influenzaszezonban a tömegrendezvényeken való részvételt is korlátozni kell, és nem szabad megfeledkezni a bevásárlás vagy az orvoslátogatás utáni alapos kézhigiéniáról sem. Hatékony megelőzés az influenza elleni védőoltás, amelyet az időseknek évente, az influenzaszezon kezdete előtt, ideális esetben szeptemberben kell megkapniuk. A vakcina védőhatása körülbelül két héttel az oltás beadását követően érvényesül” – tette hozzá. megállapítja MUDr. Miriama Šatalová.

Hasznos volt az oldal tartalma?