„Egy lövés slivovitz melegít a hidegben” – igazság vagy mítosz?
Az alkohol az egyik leggyakrabban fogyasztott pszichoaktív anyag a világon. Ismert hatásai mellett azonban jelentős szerepet játszik a szervezet hőmérséklet-szabályozásában is.
Az alkoholt a szervezetben az alkohol-dehidrogenáz enzim bontja le, és ez a folyamat hőt termel. Bár úgy tűnhet, hogy ez a hőhatás segíthet a test felmelegítésében, a valóság egy kicsit más. „A kezdeti benyomás ellenére, hogy az alkohol hozzájárulhat a testhőmérséklet emelkedéséhez, inkább a bőr felszínén lévő ereket tágítja, ami a hő gyorsabb távozásához vezet a testből. Bár ez a jelenség a felmelegedés átmeneti érzetéhez vezethet, a test valójában hőt veszít, ami különösen hidegebb környezetben kockázatos lehet” – olvasható a közleményben. magyarázza MUDr. Nikoleta Vargová, az AGEL Košice-Šaca kórház sürgősségi orvosa. Mint továbbá rámutat, az alkohol az agy hőszabályozó központjaira is hatással van, amelyek az optimális testhőmérséklet fenntartásáért felelősek. Ez a hatás hatással lehet a szervezet azon képességére, hogy hatékonyan reagáljon a környezeti hőmérséklet változásaira. Ennek következtében a túlzott alkoholfogyasztás hipotermiához vezethet, mivel a szervezet nem képes megfelelően reagálni a hőmérséklet csökkenésére.
„Az alkohol hatása a szervezet hőszabályozására összetett, és számos tényezőtől függhet, többek között az elfogyasztott alkohol mennyiségétől, a külső környezettől és az egyéni jellemzőktől. A fogyasztás utáni átmeneti melegítő érzés ellenére óvatosnak kell lennünk az alkoholfogyasztás során. Mint mindenben, itt is érvényes a régi mondás, miszerint mindenből túl sok ártalmas” – mondta a szakember. megállapítja MUDr. Vargová