Hogyan kell enni télen? A Volen kórház táplálkozási terapeutája azt tanácsolja.
Természetes, hogy az emberi szervezet évszakonként más-más ételeket igényel. Ez főként azért van így, mert a szervezet vitamin-, ásványi anyag- és tápanyagigénye változó. Télen a hideg, a napsütés hiánya vagy a rövidebb nappalok is hatással vannak az étrendre. Hogyan tartsuk magunkat fitten a téli időszakban, tanácsolja az AGEL Zvolen Kórház táplálkozási terapeutája Ľubomíra Fraňová.
A nyári hónapokkal ellentétben, amikor a szezonális gyümölcsökből és zöldségekből gondolkodás nélkül sok jótékony vitamint veszünk magunkhoz, télen sokkal megfontoltabbnak kell lennünk. „Több laktató és vitamint adó élelmiszert kellene beiktatnunk az étrendünkbe. Alkalmasak a meleg zöldség- vagy húslevesek, de a levesek és a hüvelyesekből készült levesek is. A hüvelyesek B-vitamint tartalmaznak, táplálóak, magas a fehérje-, rost- és ásványianyag-tartalmuk, és hatékonyan laktatnak” – mondta. magyarázza Ľubomíra Fraňová a voleni kórházból. A B-vitaminok nagyon fontosak télen, mert energiát biztosítanak, amelyet a hideg időjárás és a rövidebb nappalok miatt gyorsabban fogyasztunk el. Az idegrendszer számára is felbecsülhetetlen előnyük van. Egy jelenség, amellyel sok szakértő foglalkozik télen, a D-vitamin hiánya, amelyet ebben az időszakban nem tudunk természetes úton, a napfényből beszerezni. Ez a vitamin fontos az immunrendszer megfelelő működéséhez, de a kalcium felszívódásához is, így aktívan hozzájárul a csontok erősítéséhez. A táplálékból is bevihető, de nem szabad elfelejteni, hogy a D-vitamin csak zsírokban oldódik. ” A D-vitamin pótlására alkalmasak a halak, például a lazac, de az olajban lévő szardínia is” – mondja a táplálkozási terapeuta. Nyúlhatunk az avokádóhoz, a gombához vagy a tojáshoz is. A C-vitamin is fontos, mivel segíti az immunrendszer megfelelő működését és küzd a fertőzések ellen. Ezt például citrusfélék, savanyú káposzta és csipkebogyó fogyasztásával szerezhetjük be. A hidegebb hőmérséklet és a fagy miatt télen sokaknál a szomjúságérzet is megszűnik, ami nagyon veszélyes lehet. A tiszta szénsavmentes víz az év minden szakában megfelelő, de télen egy meleg gyümölcs- vagy gyógyteát is fogyaszthatunk, amit érdemes mézzel és citrommal vagy gyömbérrel ízesíteni. A voleni kórház egyes betegei számára télen az étrend is megváltozik. ”
Nyáron igyekszünk mindig friss zöldségeket használni a főzéshez, télen pedig fagyasztott zöldségekkel helyettesítjük őket. A diétázó betegek egész évben répasalátát kapnak ebédre almával vagy sárgabarackkal. Télen citrusféléket szolgálunk fel azoknak a betegeknek, akiknek ez megengedett” – mondta. mondja a táplálkozási szakértő. Az AGEL Zvolen kórházban Fraňová a kórház konyhájával együttműködve 22 különböző diétát készít a diagnózisoknak megfelelően. „Összességében azonban az étlapokat minimálisan igazítják az évszakhoz, főként azért, mert a télen kedvelt élelmiszerek, mint például a hüvelyesek és a savanyú káposzta, gyakran nem állnak a takarékos étrendet folytató betegek rendelkezésére. Ugyanakkor például a 3 adagos diétához olyan ételeket is beiktatunk, mint a szegedi gulyás vagy a kolozsvári káposzta” – mondta. hozzáadja Ľubomíra Fraňová.