Előrehozott öregségi nyugdíj
A korengedményes nyugdíj a társadalombiztosítási intézmény által azoknak a személyeknek fizetett jövedelem (pénz), akik még nem érték el a nyugdíjkorhatárt. Célja, hogy segítse azokat az embereket, akik közvetlenül a nyugdíjba vonulás előtt veszítették el munkahelyüket, és nem valószínű, hogy találnak új munkahelyet, vagy akik hosszú távon nem tudnak munkát találni, és nincs más lehetőségük gazdasági helyzetük kezelésére.
Mikor vagyok jogosult korengedményes nyugdíjra?
Ön akkor jogosult korengedményes nyugdíjra, ha az alábbi feltételek mindegyikének megfelel:
- Önnek legfeljebb 2 éve van hátra a nyugdíjkorhatár betöltéséig, vagy teljesítette az előírt szolgálati időt. A nyugdíjkorhatárt az állam határozza meg, a születési évtől és a felnevelt gyermekek számától függően.
- Ön legalább 15 éve fizetett nyugdíjjárulékot. Ennek feltétele, hogy Ön Szlovákiában, egy másik uniós országban vagy egy szerződő államban fizette ki. A nyugdíj összegét azonban csak a Szlovákiában ledolgozott évek befolyásolják, és legalább egy év szlovákiai nyugdíjbiztosítással kell rendelkeznie.
- Az Ön nyugdíja legalább az egyedülálló felnőttek létminimumának 1,6-szorosa.
A fenti három feltételnek egyszerre kell teljesülnie. A korkedvezményes nyugdíjra való jogosultság a kérelem benyújtásának időpontjától kezdődik, azaz nem igényelhető visszamenőlegesen.
A munkaviszonyának is be kell fejeződnie, és nem szabad önálló vállalkozóként dolgoznia. Ha kötelező nyugdíjjárulékot fizet, nem kaphat korengedményes nyugdíjat. Ez azt jelenti, hogy nem lesz jogosult korkedvezményes nyugdíjra, ha Ön a korkedvezményes nyugdíjra való jogosultsága keletkezésének időpontjában munkavállalóként vagy önálló vállalkozóként kötelezően biztosított. július 1-jétől 2023. nem vonatkozik az olyan kötelezően nyugdíjbiztosított önálló vállalkozónak a korkedvezményes nyugdíjra való jogosultságára, aki külön rendelet alapján rendelkezik törvényes működési engedéllyel, és más okból nem kötelezően nyugdíjbiztosított. Az a biztosított személy, aki még nem kérte a korengedményes nyugdíj iránti kérelmet, és nem részesül rokkantsági nyugdíjban, nem részesülhet járulékkedvezményben, és ezért nem dolgozhat azon a napon, amikor a korengedményes nyugdíj iránti kérelmet benyújtja, és nem dolgozhat munka- vagy munkaszerződés alapján, mivel akkor kötelezően biztosított lenne a nyugdíjra. Az a rokkantsági nyugdíjas, aki olyan szerződés alapján dolgozik, amely után járulékkedvezményt igényelt, a többi törvényi feltétel teljesülése esetén jogosult lehet korengedményes öregségi nyugdíjra, függetlenül jövedelmének összegétől. Ez azt jelenti, hogy az előrehozott öregségi nyugdíj iránti kérelem benyújtásának időpontjában nem lehet keresőtevékenységet folytató alkalmazott sem alkalmazottként, sem szerződéses munkavállalóként (szerződéses munkavégzés esetén lásd a fenti rokkantnyugdíjas kivételt), sem önálló vállalkozóként.
Dolgozhatok-e a korengedményes nyugdíj mellett?
Igen, de csak akkor, ha 2 feltétel teljesül:
- Nem szabad a jelentkezés időpontjában nem rendelkezik nyugdíjjal (önfoglalkoztató), vagy a munkáltatója nem fizethet Önnek nyugdíjat.
- Legfeljebb havi 200 eurót kereshet, és azt is csak akkor, haa megállapodás alapján mentességet kér a nyugdíjbiztosítási díj megfizetése alól, azaz ha munkáltatójától adókedvezményt kér. Ha a jövedelme naptári évenként meghaladja ezt a 2400 eurós küszöböt (akár munkaviszonyból, akár vállalkozásból származik), megszűnik a korengedményes nyugdíjra való jogosultsága.
Csak az a kedvezményezett, aki munkaszerződés vagy munkavégzésre vonatkozó megállapodás alapján dolgozik, és ezt a megállapodást a társadalombiztosításról szóló módosított 461/2003. sz. törvény 227a. szakasza szerinti levonás alkalmazása céljából meghatározta, dolgozhat és kaphat egyidejűleg korengedményes nyugdíjat. A kedvezményezett nem lehet más okból kötelezően biztosított nyugdíjra, és a megállapodásból származó, a módosított 461/2003 sz. törvény 227a. szakasza alapján meghatározott teljes jövedelme nem haladhatja meg a 2 400 eurót az adott naptári évben. A korkedvezményes nyugdíj mellett az az önálló vállalkozó is kötelezően biztosítható nyugdíjra, aki külön rendelet alapján rendelkezik törvényben előírt vállalkozási engedéllyel, és más okból nem kötelezően biztosított.
Ezek a szakmák gyakorlása során végzett tevékenységek gyakorlására kiadott engedélyek:
- pszichológusok és egészségügyi dolgozók a külön szabályozás hatálya alá tartozó egészségügyi dolgozók, kivéve a munkafeltételeket felügyelő közegészségügyi dolgozókat, valamint az optikusokat és a fogtechnikusokat a kereskedelmi engedélyezési törvény hatálya alá tartozó fogtechnikusokat,
- állatorvos, állatorvosi dolgozó és az állattenyésztésben tenyésztési és tenyésztési tevékenységet végző szakmai munkát végző személy;
- ügyvéd, közjegyző, szabadalmi ügyvivő és bírósági végrehajtó;
- Szakértő tanú;
- Tolmács;
- hitelesítő (auditor);
- adótanácsadó;
- tőzsdei alkusz, független pénzügyi ügynök és pénzügyi tanácsadó, valamint más természetes személy, aki külön rendelet alapján pénzügyi közvetítésre és pénzügyi tanácsadásra jogosult;
- kollektív viták közvetítője és döntőbírója, mediátor;
- Engedélyezett építész, tájépítész és építőmérnök;
- engedélyezett geodéta és térképész
- kulturális műemlékek és gyűjteményi tárgyak restaurátora, amelyek képzőművészeti alkotások;
- közúti biztonsági ellenőr;
- szociális munkás egy külön rendelet szerint.
Ebben az esetben az Ön jogosultsága nem szűnik meg, még akkor sem, ha a korengedményes nyugdíj folyósítása alatt kötelező nyugdíjbiztosítást köt.
Mennyi lesz a nyugdíjkorhatárom?
A nyugdíjkorhatárt az állam határozza meg, és az Ön születési évétől függ. Az Ön születési évére vonatkozó aktuális nyugdíjkorhatárt a társadalombiztosítási honlapon találja (ha nem találja a táblázatban, akkor még nem állapították meg).
A szülők minden egyes felnevelt gyermek után 6 hónappal csökkenthetik nyugdíjkorhatárukat. (legfeljebb 18 hónapig), de csak az egyik szülő igényelheti. Elsősorban mindig az anya igényelheti – ha ez nem lehetséges (haláleset stb.), akkor az apa nyugdíjkorhatárát is csökkenthetik.
Szükséges szolgálati idő:
Az előrehozott öregségi nyugdíj igényléséhez a születési évtől függően meghatározott számú évet kell ledolgoznia. Ezt a számot az általános nyugdíjkorhatár (a gyermeknevelés figyelembevétele nélkül) és a 23. életév közötti különbségként számítják ki. Ha annyi évet dolgozott, amennyi az Ön évfolyamához szükséges, akkor akkor is kérheti az előrehozott nyugdíjat, ha több mint két év hiányzik a nyugdíjkorhatárhoz (feltéve, hogy a többi törvényi feltételnek is megfelel).
Mennyi lesz a nyugdíjam és mennyi ideig kapom?
Az Ön nyugdíjának összegét a társadalombiztosítási intézmény az Ön átlagbére, anyugdíjbiztosítási időszak napjainak száma és a nyugdíjkifizetésre való jogosultság napján érvényes aktuális nyugdíjérték alapján számítja ki. Az, hogy Ön mennyivel korábban ment nyugdíjba, szintén tükröződik a nyugdíj összegében. Az így megállapított összeg a korkedvezményes nyugdíjra való jogosultság napjától a nyugdíjkorhatár eléréséig tartó időszak minden 30 napjára 0,5%-kal csökken. Ha tehát egy évvel korábban megy nyugdíjba, a korengedményes nyugdíj összege 6,5%-kal lesz alacsonyabb. A nyugdíja összegének meghatározására vonatkozó pontos módszert a Szociális Biztosító honlapján a Számítás és példák | Szociális Biztosító (socpoist.sk) menüpontban találja.
A korengedményes nyugdíj automatikusan normál öregségi nyugdíjjá alakul át, amikor Ön eléri a nyugdíjkorhatárt.
Hogyan igényelhetek korengedményes nyugdíjat?
Az állandó (vagy ideiglenes) lakóhelye szerinti társadalombiztosítási hivatalban. A legközelebbi kirendeltséget itt találja.
Foglaljon időpontot azon a napon, amikor a korengedményes nyugdíjat szeretné igényelni, vagy ha aznap nincs szabad időpont, akkor néhány nappal korábban. Online vagy telefonon is foglalhat időpontot.
érvényes személyi igazolvány(személyi igazolvány vagy útlevél) stb. A teljes lista alább található. Ha bármilyen problémája vagy kérdése van, a biztosítási iroda munkatársa később is segít Önnek.
A nyugdíj kifizetése és átutalása
A kérelemben fel kell tüntetni az Ön pontos lakcímét.
A nyugdíjat mindig annak a nyugdíjasnak kell folyósítani, aki szabadságvesztés vagy szabadságvesztés büntetés letöltése alatt áll, a büntetés-végrehajtási intézeten vagy börtönön keresztül.
a kitöltött és banki igazolással ellátott „Kérelem a nyugdíjellátás átutalására a nyugdíjas bankszámlájára” elnevezésű nyomtatvány , ha a biztosított személy a nyugdíj ilyen módon történő átutalását kéri.
Milyen dokumentumok szükségesek a korengedményes nyugdíj igényléséhez?
Személyi igazolvány
Személyi igazolvány/útlevél
Nyugdíjbiztosítási időszakok igazolása
Nyugdíjbiztosítási időszakok igazolása: az elektronikus biztosítási számlán (EUP) nyilvántartott dokumentumokat nem kell magával hoznia, de töltse ki azokat, amelyek nincsenek nyilvántartva az EUP-ben. Ezeket a Nyugdíjra való felkészülés című részben a nem nyilvántartott időszakok fül alatt találja. Az Elektronikus Biztosítotti Számlán ellenőrizheti, hogy mi van már nyilvántartva, ha aktiválta azt. Ellenkező esetben az EUP-kivonatot a 0800 123 123-as ingyenes telefonszámon, a podatelna@socpoist.sk e-mail címen vagy személyesen a társadalombiztosítási intézmény valamelyik fiókjában kérheti.
Az oktatás befejezésének igazolása
Iskolai végbizonyítvány, érettségi bizonyítvány, diploma vagy iskolai igazolás a tanulmányok hosszáról és időtartamáról, a tankötelezettség teljesítéséről szóló dokumentumok, ha a társadalombiztosítási tisztviselő kéri.
Katonai szolgálat igazolása
A férfiak is rendelkeznek a kötelező katonai szolgálatról szóló igazolással vagy katonai füzetekkel.
A munkáltató igazolása az 1990. május 1-je előtti munkaviszony időtartamáról
Azokban az országokban, amelyekkel a Szlovák Köztársaság nem kötött államközi szociális biztonsági szerződést.
A gyermekek születési anyakönyvi kivonatai (ha a felügyeleti jog elismerését kéri)
Ezekre csak akkor van szükség, ha Ön külföldi, vagy ha a gyermek külföldön született, és nem jegyezték be valamelyik különleges nyilvántartásba. Ha az ilyen gyermek 18 éves kora előtt meghalt, halotti anyakönyvi kivonatra is szükség van.
A nevelőszülői felügyelet igazolása (ha a gyermek felügyeleti jogának elismerését kéri)
Ha a gyermeket nevelőszülőkhöz (vagy más, a szülői felügyeletet helyettesítő gondozásba) vette, akkor is szüksége lesz az illetékes hatóság határozatára a gyermekek felügyeletének átvételéhez. Ha a gyermek más személy vagy intézmény gondozásában volt, akkor is igazolnia kell, hogy mennyi ideig volt gondozásban.
További információért kérjük, látogasson el a következő weboldalra:
https://www.socpoist.sk/zivotne-situacie/dochodok/ako-poziadat-o-predcasny-starobny-dochodok