Öregségi nyugdíj

Az öregségi nyugdíj vagy „nyugdíj” az a jövedelem (pénz), amelyet a társadalombiztosítási intézmény akkor kezd fizetni Önnek, amikor Ön eléri a nyugdíjkorhatárt és megfelel az egyéb feltételeknek. Itt megtudhatja, hogyan igényelheti, és mire kell gondolnia.

General partner 

Mikor vagyok jogosult öregségi nyugdíjra?

Ön akkor jogosult öregségi nyugdíjra, ha megfelel az alábbi feltételeknek:

  • Ön elérte a nyugdíjkorhatárt: a nyugdíjkorhatárt az állam határozza meg. Ez a születési évtől és a szülők esetében a felnevelt gyermekek számától függ.
  • Ön legalább 15 éve fizet nyugdíjjárulékotVálasz: Szlovákiában vagy egy másik uniós országban (vagy olyan országban, amellyel Szlovákia nemzetközi megállapodást kötött) kell befizetnie. Ha Ön külföldön fizette a társadalombiztosítást, csak akkor jogosult szlovákiai nyugdíjra, ha legalább 1 évig Szlovákiában fizette a társadalombiztosítást.

Mennyi lesz a nyugdíjkorhatárom?

A nyugdíjkorhatárt az állam határozza meg, és az Ön születési évétől függ. Az Ön születési évére vonatkozó aktuális nyugdíjkorhatárt a társadalombiztosítási honlapon találja (ha nem találja a táblázatban, akkor még nem állapították meg).

Minden egyes felnevelt gyermek után a szülők 6 hónappal ( legfeljebb 18 hónappal) csökkenthetik nyugdíjkorhatárukat , de csak az egyik szülő igényelheti. Elsősorban mindig az anya igényelheti – ha ez nem lehetséges (haláleset stb.), akkor az apa nyugdíjkorhatárát is csökkenthetik.

Mennyi lesz a nyugdíjam és mennyi ideig kapom?

Az Ön nyugdíjának összegét a társadalombiztosítási intézmény az Ön átlagbére, a nyugdíjbiztosítási időszak napjainakszáma és anyugdíjkifizetésre való jogosultság időpontjában érvényes„aktuális nyugdíjértékalapján számítja ki .

Az öregségi nyugdíj összegének kiszámítási módszere megtalálható a társadalombiztosítási intézmény honlapján a Számítás és példák | Társadalombiztosítási intézmény (socpoist.sk) oldalon.

A nyugdíj indikatív, azaz tájékoztató jellegű összegét megtekintheti az Elektronikus Biztosítotti Számláján , vagy a nyugdíjkalkulátor segítségével megtudhatja a hozzávetőleges értéket.

Ön élete végéig öregségi nyugdíjatkap , halála után pedig házastársa özvegyi/özvegyi nyugdíjra jogosult.

Hogyan igényelhetek öregségi nyugdíjat?

1

A legközelebbi fiókot itt találja.

Foglaljon időpontot a kérelem megírására a nyugdíjkorhatár elérésének napján, vagy a nyugdíjkorhatár elérése után a lehető leghamarabb. Online vagy telefonon is foglalhat időpontot.

2

Érvényes személyi igazolvány és több. A teljes lista alább található.

3

Ha bármilyen problémája vagy kérdése van, a biztosítási iroda munkatársasegít Önnek . A nyugdíját a kérelemben megadott módon folyósítják Önnek, vagy banki átutalással, vagy készpénzben a Szlovák Postán keresztül, vagy közvetlenül a szociális intézménybe.

4

A nyugdíj kifizetése és átutalása

1
2

Ha a biztosított személy öregségi nyugdíj iránti kérelmet ír, a kérelemben közvetlenül jelzi, hogy a nyugdíjat készpénzben kívánja kifizetni.

Nincs külön kérés!

Az ilyen nem hivatalos kérelmet a következők útján kell megküldeni a nyugdíjas már megkapta ha meg akarja változtatni a kifizetés módját – a nyugdíjat bankszámlára fizetik, de ő azt szeretné, hogy készpénzben, postai úton fizessék ki.

A kérelemben fel kell tüntetni az Ön pontos lakcímét.

3

A nyugdíjat mindig annak a nyugdíjasnak kell folyósítani, aki szabadságvesztés vagy szabadságvesztés büntetés letöltése alatt áll, a büntetés-végrehajtási intézeten vagy börtönön keresztül.

Milyen dokumentumok szükségesek az öregségi nyugdíj igényléséhez?

Személyi igazolvány

Személyi igazolvány/útlevél

Nyugdíjbiztosítási időszakok igazolása

Nyugdíjbiztosítási időszakok igazolása: az elektronikus biztosítási számlán (EUP) nyilvántartott dokumentumokat nem kell magával hoznia, de töltse ki azokat, amelyek nincsenek nyilvántartva az EUP-ben. Ezeket a Nyugdíjra való felkészülés című részben a nem nyilvántartott időszakok fül alatt találja. Az Elektronikus Biztosítotti Számlán ellenőrizheti, hogy mi van már nyilvántartva, ha aktiválta azt. Ellenkező esetben az EUP-kivonatot a 0800 123 123-as ingyenes telefonszámon, a podatelna@socpoist.sk e-mail címen vagy személyesen a társadalombiztosítási intézmény valamelyik fiókjában kérheti.

Az oktatás befejezésének igazolása

Iskolai végbizonyítvány, érettségi bizonyítvány, diploma vagy iskolai igazolás a tanulmányok hosszáról és időtartamáról, a tankötelezettség teljesítéséről szóló dokumentumok, ha a társadalombiztosítási tisztviselő kéri.

Katonai szolgálat igazolása

A férfiak is rendelkeznek a kötelező katonai szolgálatról szóló igazolással vagy katonai füzetekkel.

A munkáltató igazolása az 1990. május 1-je előtti munkaviszony időtartamáról

Azokban az országokban, amelyekkel a Szlovák Köztársaság nem kötött államközi szociális biztonsági szerződést.

 

A gyermekek születési anyakönyvi kivonatai (ha a felügyeleti jog elismerését kéri)

Ezekre csak akkor van szükség, ha Ön külföldi, vagy ha a gyermek külföldön született, és nem jegyezték be valamelyik különleges nyilvántartásba. Ha az ilyen gyermek 18 éves kora előtt meghalt, halotti anyakönyvi kivonatra is szükség van.

A nevelőszülői felügyelet igazolása (ha a gyermek felügyeleti jogának elismerését kéri)

Ha a gyermeket nevelőszülőkhöz (vagy más, a szülői felügyeletet helyettesítő gondozásba) vette, akkor is szüksége lesz az illetékes hatóság határozatára a gyermekek felügyeletének átvételéhez. Ha a gyermek más személy vagy intézmény gondozásában volt, akkor is igazolnia kell ennek az időszaknak az időtartamát (csak akkor, ha a gyámság vagy a nevelőszülői felügyelet elismerését kéri).

Az illetékes intézmény igazolása a külföldön töltött biztosítási időszakokról

Ha Ön külföldön volt biztosított, akkor a minimálnyugdíjra való jogosultságának elbírálására van szüksége. Ezt a társadalombiztosítási hivatal végzi el a külföldről kifizetett nyugdíj összegéről szóló igazolások és nyugták alapján.

 

Kitöltött és bank által hitelesített nyomtatvány

„Nyugdíjellátás átutalása a nyugdíjas bankszámlájára”, ha a biztosított személy a nyugdíj ilyen módon történő átutalását kéri.

A szükséges dokumentumokról bővebb információt a Társadalombiztosítási Hivatal honlapján talál.

Hogyan igényelhet öregségi nyugdíjat | Társadalombiztosítási Intézet (socpoist.sk)

 

Dolgozhatok-e az öregségi nyugdíjam mellett?

Igen, igen, igen.

Kapcsolattartás (Társadalombiztosítási Hivatal)

Telefonos kapcsolatfelvétel hétköznapokon 8.00 és 16.00 óra között.

Díjmentes vonal: 0800 123 123 (ha csak Szlovákiában dolgozott),

Vonalak külföldről érkező hívásokhoz: +421 906 171 931, +421 2 3247 1931

Díjmentes vonal: 0800 500 599 (ha Ön külföldön is dolgozott)

Egyéb vonalak külföldről történő hívásokhoz: +421 906 171 965, +421 2 3247 1965

Ágazatok: https://www.socpoist.sk/pobocky

Hasznos volt az oldal tartalma?