Öregségi nyugdíj
Az öregségi nyugdíj vagy „nyugdíj” az a jövedelem (pénz), amelyet a társadalombiztosítási intézmény akkor kezd fizetni Önnek, amikor Ön eléri a nyugdíjkorhatárt és megfelel az egyéb feltételeknek. Itt megtudhatja, hogyan igényelheti, és mire kell gondolnia.
Mikor vagyok jogosult öregségi nyugdíjra?
Ön akkor jogosult öregségi nyugdíjra, ha megfelel az alábbi feltételeknek:
- Ön elérte a nyugdíjkorhatárt: a nyugdíjkorhatárt az állam határozza meg. Ez a születési évtől és a szülők esetében a felnevelt gyermekek számától függ.
- Ön legalább 15 éve fizet nyugdíjjárulékotVálasz: Szlovákiában vagy egy másik uniós országban (vagy olyan országban, amellyel Szlovákia nemzetközi megállapodást kötött) kell befizetnie. Ha Ön külföldön fizette a társadalombiztosítást, csak akkor jogosult szlovákiai nyugdíjra, ha legalább 1 évig Szlovákiában fizette a társadalombiztosítást.
Mennyi lesz a nyugdíjkorhatárom?
A nyugdíjkorhatárt az állam határozza meg, és az Ön születési évétől függ. Az Ön születési évére vonatkozó aktuális nyugdíjkorhatárt a társadalombiztosítási honlapon találja (ha nem találja a táblázatban, akkor még nem állapították meg).
Minden egyes felnevelt gyermek után a szülők 6 hónappal ( legfeljebb 18 hónappal) csökkenthetik nyugdíjkorhatárukat , de csak az egyik szülő igényelheti. Elsősorban mindig az anya igényelheti – ha ez nem lehetséges (haláleset stb.), akkor az apa nyugdíjkorhatárát is csökkenthetik.
Mennyi lesz a nyugdíjam és mennyi ideig kapom?
Az Ön nyugdíjának összegét a társadalombiztosítási intézmény az Ön átlagbére, a nyugdíjbiztosítási időszak napjainakszáma és anyugdíjkifizetésre való jogosultság időpontjában érvényes„aktuális nyugdíjérték” alapján számítja ki .
Az öregségi nyugdíj összegének kiszámítási módszere megtalálható a társadalombiztosítási intézmény honlapján a Számítás és példák | Társadalombiztosítási intézmény (socpoist.sk) oldalon.
A nyugdíj indikatív, azaz tájékoztató jellegű összegét megtekintheti az Elektronikus Biztosítotti Számláján , vagy a nyugdíjkalkulátor segítségével megtudhatja a hozzávetőleges értéket.
Ön élete végéig öregségi nyugdíjatkap , halála után pedig házastársa özvegyi/özvegyi nyugdíjra jogosult.
Hogyan igényelhetek öregségi nyugdíjat?
A legközelebbi fiókot itt találja.
Foglaljon időpontot a kérelem megírására a nyugdíjkorhatár elérésének napján, vagy a nyugdíjkorhatár elérése után a lehető leghamarabb. Online vagy telefonon is foglalhat időpontot.
Érvényes személyi igazolvány és több. A teljes lista alább található.
Ha bármilyen problémája vagy kérdése van, a biztosítási iroda munkatársasegít Önnek . A nyugdíját a kérelemben megadott módon folyósítják Önnek, vagy banki átutalással, vagy készpénzben a Szlovák Postán keresztül, vagy közvetlenül a szociális intézménybe.
A nyugdíj kifizetése és átutalása
Ha a biztosított személy öregségi nyugdíj iránti kérelmet ír, a kérelemben közvetlenül jelzi, hogy a nyugdíjat készpénzben kívánja kifizetni.
Nincs külön kérés!
Az ilyen nem hivatalos kérelmet a következők útján kell megküldeni a nyugdíjas már megkapta ha meg akarja változtatni a kifizetés módját – a nyugdíjat bankszámlára fizetik, de ő azt szeretné, hogy készpénzben, postai úton fizessék ki.
A kérelemben fel kell tüntetni az Ön pontos lakcímét.
A nyugdíjat mindig annak a nyugdíjasnak kell folyósítani, aki szabadságvesztés vagy szabadságvesztés büntetés letöltése alatt áll, a büntetés-végrehajtási intézeten vagy börtönön keresztül.
Milyen dokumentumok szükségesek az öregségi nyugdíj igényléséhez?
Személyi igazolvány
Személyi igazolvány/útlevél
Nyugdíjbiztosítási időszakok igazolása
Nyugdíjbiztosítási időszakok igazolása: az elektronikus biztosítási számlán (EUP) nyilvántartott dokumentumokat nem kell magával hoznia, de töltse ki azokat, amelyek nincsenek nyilvántartva az EUP-ben. Ezeket a Nyugdíjra való felkészülés című részben a nem nyilvántartott időszakok fül alatt találja. Az Elektronikus Biztosítotti Számlán ellenőrizheti, hogy mi van már nyilvántartva, ha aktiválta azt. Ellenkező esetben az EUP-kivonatot a 0800 123 123-as ingyenes telefonszámon, a podatelna@socpoist.sk e-mail címen vagy személyesen a társadalombiztosítási intézmény valamelyik fiókjában kérheti.
Az oktatás befejezésének igazolása
Iskolai végbizonyítvány, érettségi bizonyítvány, diploma vagy iskolai igazolás a tanulmányok hosszáról és időtartamáról, a tankötelezettség teljesítéséről szóló dokumentumok, ha a társadalombiztosítási tisztviselő kéri.
Katonai szolgálat igazolása
A férfiak is rendelkeznek a kötelező katonai szolgálatról szóló igazolással vagy katonai füzetekkel.
A munkáltató igazolása az 1990. május 1-je előtti munkaviszony időtartamáról
Azokban az országokban, amelyekkel a Szlovák Köztársaság nem kötött államközi szociális biztonsági szerződést.
A gyermekek születési anyakönyvi kivonatai (ha a felügyeleti jog elismerését kéri)
Ezekre csak akkor van szükség, ha Ön külföldi, vagy ha a gyermek külföldön született, és nem jegyezték be valamelyik különleges nyilvántartásba. Ha az ilyen gyermek 18 éves kora előtt meghalt, halotti anyakönyvi kivonatra is szükség van.
A nevelőszülői felügyelet igazolása (ha a gyermek felügyeleti jogának elismerését kéri)
Ha a gyermeket nevelőszülőkhöz (vagy más, a szülői felügyeletet helyettesítő gondozásba) vette, akkor is szüksége lesz az illetékes hatóság határozatára a gyermekek felügyeletének átvételéhez. Ha a gyermek más személy vagy intézmény gondozásában volt, akkor is igazolnia kell ennek az időszaknak az időtartamát (csak akkor, ha a gyámság vagy a nevelőszülői felügyelet elismerését kéri).
Az illetékes intézmény igazolása a külföldön töltött biztosítási időszakokról
Ha Ön külföldön volt biztosított, akkor a minimálnyugdíjra való jogosultságának elbírálására van szüksége. Ezt a társadalombiztosítási hivatal végzi el a külföldről kifizetett nyugdíj összegéről szóló igazolások és nyugták alapján.
Kitöltött és bank által hitelesített nyomtatvány
„Nyugdíjellátás átutalása a nyugdíjas bankszámlájára”, ha a biztosított személy a nyugdíj ilyen módon történő átutalását kéri.
A szükséges dokumentumokról bővebb információt a Társadalombiztosítási Hivatal honlapján talál.
Hogyan igényelhet öregségi nyugdíjat | Társadalombiztosítási Intézet (socpoist.sk)
Dolgozhatok-e az öregségi nyugdíjam mellett?
Igen, igen, igen.
Kapcsolattartás (Társadalombiztosítási Hivatal)
Telefonos kapcsolatfelvétel hétköznapokon 8.00 és 16.00 óra között.
Díjmentes vonal: 0800 123 123 (ha csak Szlovákiában dolgozott),
Vonalak külföldről érkező hívásokhoz: +421 906 171 931, +421 2 3247 1931
Díjmentes vonal: 0800 500 599 (ha Ön külföldön is dolgozott)
Egyéb vonalak külföldről történő hívásokhoz: +421 906 171 965, +421 2 3247 1965
Ágazatok: https://www.socpoist.sk/pobocky