A szaunázás és annak hatása az egészségre
Télen a szaunázás az egyik legnépszerűbb relaxációs tevékenység, amely jótékony hatással van a fizikai és mentális egészségre. A szaunázás helyes módjáról és egészségügyi hatásairól az AGEL Košice-Šaca Kórház Orvosi Rehabilitációs Klinikájának orvosával, MUDr. Jana Zápachovával beszélgettünk.
Milyen egészségügyi előnyei vannak a szaunázásnak?
A szaunázás jó módja a test edzésének, mivel javítja a test alkalmazkodását a külső hőmérséklet változásaihoz. Javítja az immunitást, a szív és az erek működését, és a bőrre is jótékony hatással van. Ezenkívül fokozza az endorfinok (boldogsághormon) és a növekedési hormon termelését. A fizikai egészségre gyakorolt jótékony hatásai mellett az ember lelki jólétére is jótékony hatással van.
Milyen gyakran és mennyi ideig lehet szaunázni?
Kezdetben hetente egyszer, később hetente körülbelül háromszor tanácsos szaunázni. Egy szaunaciklus egy bemelegítő fázisból, majd egy lehűlési fázisból áll. A szaunázás időtartama 20 és 30 perc között van, a bemelegítés nem haladhatja meg a 15 percet. Ismételje meg a ciklust két-három alkalommal. A szaunázás végén célszerű egy csendes, sötét szobában pihenni.
Szükséges a szaunázás után lehűlni?
A szaunázás szerves része a test felmelegedése utáni lehűlés. A meleg és a hideg kontrasztos hatása a hőszabályozás edzését szolgálja, és a szervezet jobb alkalmazkodóképességét eredményezi a külső környezet hőingadozásaihoz. A lehűlésnek többféle módja van – zuhanyozás, mosakodás vagy jeges vízben való elmerülés. Lehűléskor hagyjuk ki a fejünket és lélegezzünk mélyeket.
Miért fontos, hogy elegendő folyadékot fogyasszon a kezelések alatt?
A szaunában a testhőmérséklet megemelkedik, és izzadással 500-1500 ml izzadság távozik. A nem megfelelő folyadékbevitel kiszáradáshoz és vérnyomáscsökkenéshez vezethet. Célszerű a szaunázás előtt és azt követően a pihenőfázisban is megfelelő mennyiségű folyadékot fogyasztani. Alkalmas a sima víz, a gyógyteák, a hígított gyümölcslevek és az ásványvíz.
A gyerekek is szaunázhatnak?
A szauna hároméves kortól alkalmas olyan gyermekek számára, akik már ki tudják fejezni az érzéseiket, azaz meg tudják mondani, hogy élvezik-e vagy sem. A gyermeket mindig felügyelni kell, és a szaunázást le kell állítani, ha kényelmetlenül érzi magát. A bemelegítési szakasz kisgyermekeknél nem haladhatja meg a 3 percet, nagyobb gyermekeknél pedig az 5-8 percet. A 10 év feletti gyermekek 8-10 percig szaunázhatnak. A lehűlésnek fokozatosnak és rövidnek kell lennie, langyos vízzel. A fej és a tarkó kerülendő. A gyerekeknek csak egyszer kell végigcsinálniuk a teljes szaunaciklust.
Ki ne szaunázzon egyáltalán?
A szaunázás nem ajánlott súlyos szívbetegségben, rosszul szabályozott vérnyomásban és epilepsziában szenvedőknek. Ugyancsak nem alkalmas súlyos vesebetegség, fertőző betegségek, láz, rosszul szabályozott cukorbetegség, vérzéses állapotok, vénás trombózis, csökkent hő- és fájdalomérzékenység, valamint klausztrofóbia esetén. Továbbá a szaunázás nem ajánlott terhességben, alkoholos italok fogyasztása után, dehidratációban és megerőltető edzés vagy nagyobb megerőltetés után.
Melyik évszak a legjobb a szaunázáshoz?
A szaunázás egész évben alkalmas. Mint már említettük, az egészséges emberek számára a szaunázás a test edzésére és a betegségek megelőzésére szolgál.