Predčasný starobný dôchodok

Predčasný starobný dôchodok je príjem (peniaze), ktorý Sociálna poisťovňa vypláca ľuďom, ktorí ešte nedosiahli dôchodkový vek. Jeho účelom je pomôcť najmä tým, ktorí tesne pred dovŕšením dôchodku prišli o prácu a možnosť nájsť si novú je málo pravdepodobná alebo si dlhodobo prácu nedokážu nájsť a nemajú iné možnosti riešenia svojej ekonomickej situácie.

Generálny partner 

Kedy mám nárok na predčasný starobný dôchodok?

Nárok na predčasný starobný dôchodok máte, ak spĺňate všetky nasledujúce požiadavky:

  • Máte najviac 2 roky do dôchodkového veku, alebo ste získali potrebné odpracované obdobie. Dôchodkový vek určuje štát, záleži od roku narodenia a od počtu vychovaných detí.
  • Platili ste aspoň 15 rokov dôchodkové poistenie. Podmienkou je, že ste ho hradili na Slovensku, v inej krajine Európskej únie alebo zmluvnom štáte. Na výšku dôchodku však majú vplyv len roky odpracované na Slovensku a je potrebné mať aspoň jeden rok dôchodkového poistenia v SR.
  • Váš dôchodok je aspoň 1,6 násobok sumy životného minima pre jednu dospelú osobu.

Všetky tri podmienky uvedené vyššie musia byť splnené súčasne. Nárok na predčasný starobný dôchodok vzniká najskôr odo dňa podania žiadosti, to znamená, že sa oň nedá požiadať spätne.

Zároveň musíte mať ukončený pracovný pomer a nesmiete pracovať ani ako živnostník. Ak totiž platíte odvody na povinné dôchodkové poistenie, nie je možné vyplácať predčasný starobný dôchodok. To znamená, že žiadateľovi nevznikne nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku, ak ku dňu vzniku nároku na predčasný starobný dôchodok bude povinne dôchodkovo poistený ako zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba.Uvedená podmienka sa od 1. júla 2023 nevzťahuje na nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá je držiteľom zákonnom určeného oprávnenia na podnikanie podľa osobitného predpisu, a nie je povinne dôchodkovo poistená z iného dôvodu.

Poistenec, ktorý ešte len žiada o priznanie predčasného starobného dôchodku a nie je poberateľ invalidného dôchodku, si nemôže uplatniť odvodovú úľavu, preto ku dňu, od ktorého žiada priznať predčasný starobný dôchodok nemôže pracovať ani na dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o pracovnej činnosti, lebo by bol povinne dôchodkovo poistený. Poberateľovi invalidného dôchodku pracujúcemu na dohodu, z ktorej si uplatnil odvodovú úľavu, môže za predpokladu splnenia ostatných zákonných podmienok vzniknúť nárok na predčasný starobný dôchodok, a to bez ohľadu na výšku jeho príjmu.

To znamená, že v čase, keď o predčasný dôchodok žiadate, nesmiete vykonávať zárobkovú činnosť ani ako zamestnanec v pracovnom pomere ani na dohodu (pokiaľ ide o prácu na dohodu, viď vyššie výnimka poberateľ invalidného dôchodku), ani ako SZČO.

Môžem pracovať popri predčasnom dôchodku?

Áno, ale iba pri splnení 2 podmienok:

  • Nesmiete v čase podania žiadosti platiť dôchodkové poistenie (SZČO) alebo ho za vás nemôže platiť váš zamestnávateľ.
  • Môžete zarobiť maximálne 200 eur mesačne, a aj to len za predpokladu, že si z dohody uplatníte výnimku z platenia poistného na dôchodkové poistenie, čiže zamestnávateľa požiadate o odvodovú úľavu. Ak váš príjem presiahne túto hranicu 2400 eur za kalendárny rok (či už zo zamestnania alebo podnikania), váš nárok na predčasný dôchodok zaniká.

Pracovať a zároveň poberať predčasný starobný dôchodok môže len ten poberateľ, ktorý pracuje na základe dohody o pracovnej činnosti alebo dohody o vykonaní práce, a túto dohodu určil na účely uplatnenia odvodovej odpočítateľnej položky podľa § 227a zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov. Tento poberateľ nesmie byť povinne dôchodkovo poistený z iného dôvodu a jeho úhrn príjmu z dohody určenej podľa § 227a zákona č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov v príslušnom kalendárnom roku nemôže presiahnuť sumu 2 400 eur.

Taktiež popri predčasnom dôchodku môže byť povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá je držiteľom zákonnom určeného oprávnenia na podnikanie podľa osobitného predpisu, a nie je povinne dôchodkovo poistená z iného dôvodu.

Ide o oprávnenia vydané na výkon činnosti pri výkone povolaní: 

  • psychológov a zdravotníckych pracovníkov podľa osobitných predpisov okrem verejných zdravotníkov, ktorí vykonávajú zdravotný dohľad nad pracovnými podmienkami, očných optikov a zubných technikov podľa živnostenského zákona,
  • veterinárny lekár, veterinárny pracovník a osoba vykonávajúca odborné práce pri šľachtiteľskej a plemenárskej činnosti v chove hospodárskych zvierat;
  • advokát, notár, patentový zástupca a súdny exekútor;
  • znalec;
  • tlmočník;
  • overovateľ (audítor);
  • daňový poradca;
  • burzový dohodca, samostatný finančný agent a finančný poradca a iná fyzická osoba oprávnená vykonávať finančné sprostredkovanie a finančné poradenstvo podľa osobitného predpisu;
  • sprostredkovateľ a rozhodca kolektívnych sporov, mediátor;
  • autorizovaný architekt, autorizovaný krajinný architekt a autorizovaný stavebný inžinier;
  • autorizovaní geodet a kartograf
  • reštaurátor kultúrnych pamiatok a zbierkových predmetov, ktoré sú dielami výtvarného umenia;
  • auditor bezpečnosti pozemných komunikácií;
  • sociálny pracovník podľa osobitného predpisu.

V takom prípade vám nárok nezanikne, ani keď vám počas poberania predčasného starobného dôchodku vznikne povinné dôchodkové poistenie.

Aký bude môj dôchodkový vek?

Vek odchodu do dôchodku je pevne stanovený štátom, a záleží od vášho roku narodenia. Aktuálne stanovený vek odchodu do dôchodku pre váš ročník nájdete na stránkach Sociálnej poisťovne (ak ho v tabuľke nenájdete, ešte len bude stanovený).

Za každé vychované dieťa si môžu rodičia znížiť dôchodkový vek o 6 mesiacov (najviac 18 mesiacov), avšak nárok si môže uplatniť len jeden z rodičov. Primárne si ho môže uplatniť vždy matka – ak to nie je možné (smrť a i.), môže byť dôchodkový vek znížený aj otcovi.

Potrebné odpracované obdobie:

Ak chcete požiadať o predčasný dôchodok, musíte mať odpracovaný určitý počet rokov, ktorý závisí od vášho roku narodenia. Tento počet sa vypočíta ako rozdiel medzi všeobecným dôchodkovým vekom (bez ohľadu na výchovu detí) a číslom 23. Ak máte odpracovaných toľko rokov, koľko je pre váš ročník potrebné, môžete požiadať o predčasný dôchodok, aj keď vám chýbajú viac ako dva roky do dosiahnutia dôchodkového veku (ak splníte aj ďalšie zákonné podmienky).

Aký vysoký bude môj dôchodok a ako dlho ho budem dostávať?

Výšku dôchodku vypočítava Sociálna poisťovňa na základe vašej priemernej mzdypočtu dní obdobia dôchodkového poistenia  a aktuálnej dôchodkovej hodnoty platnej ku dňu vzniku nároku na výplatu dôchodku.

To, o koľko skôr ste odišli do dôchodku, sa odrazí aj na výške dôchodku. Takto určená suma za zníži o 0,5 % za každých začatých 30 dní obdobia od vzniku nároku na predčasný starobný dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku. Ak teda odídete do dôchodku o rok skôr, váš predčasný dôchodok bude o 6,5% nižší.

Presný spôsob určenia sumy dôchodku nájdete na stránke Sociálnej poisťovne v časti Výpočet a príklady | Sociálna poisťovňa (socpoist.sk).


Predčasný dôchodok sa dosiahnutím dôchodkového veku automaticky zmení na bežný starobný dôchodok.

Ako požiadať o predčasný starobný dôchodok?

1

V Sociálnej poisťovni v mieste vášho trvalého bydliska (alebo prechodného pobytu). Najbližšiu pobočku môžete nájsť tu.

Zarezervujte si termín v deň, od ktorého chcete požiadať o predčasný starobný dôchodok, alebo, ak nebude voľný termín v ten deň, tak pár dní pred ním. Rezerváciu si môžete urobiť aj online alebo telefonicky.

2

platný preukaz totožnosti (občiansky preukaz alebo cestovný pas), a ďalšie. Celý zoznam nájdete nižšie.

Ak máte problémy alebo otázky, pomôže vám neskôr zamestnanec poisťovne na pobočke.

3
4
5

Výplata a poukazovanie dôchodku

1
2

V žiadosti musí byť uvedená presná adresa bydliska.

3

Poberateľovi dôchodku, ktorý je vo výkone väzby alebo vo výkone trestu odňatia slobody, sa dôchodok vždy poukazuje prostredníctvom ústavu na výkon väzby alebo ústavu na výkon trestu odňatia slobody.

vyplnené a bankou overené tlačivo „Žiadosť o poukazovanie dôchodkových dávok na účet dôchodcu v banke“, ak poistenec žiada poukazovať dôchodok týmto spôsobom.

Aké dokumenty treba na žiadosť o predčasný starobný dôchodok?

Preukaz totožnosti

Občiansky preukaz/cestovný pas

Doklady o obdobiach dôchodkového poistenia

Doklady o obdobiach dôchodkového poistenia: tie ktoré sú v Elektronickom účte poistenca (EUP) evidované, nosiť nemusíte, doplňte však tie, ktoré v evidencii EUP nie sú. Nájdete ich v záložke neevidované obdobia v časti Príprava na dôchodok. Overiť si, čo vo vašej evidencií už je, si môžete vo svojom Elektronickom účte poistenca, ak ho máte aktivovaný. V opačnom prípade si môže požiadať o výpis z EUP na bezplatnom telefónnom čísle 0800 123 123, emailom na podatelna@socpoist.sk, alebo osobne na pobočke Sociálnej poisťovne.

Doklady o ukončení vzdelania

Výučný list, maturitné vysvedčenie, diplom alebo potvrdenie školy o dĺžke a trvaní štúdia, doklady o ukončení povinnej školskej dochádzky, ak to vyžiada pracovník Sociálnej poisťovne.

Doklady o vojenskej službe

Muži taktiež doklad o trvaní výkonu povinnej vojenskej služby alebo vojenskú knižku.

Potvrdenie zamestnávateľa o období zamestnania pred 1. májom 1990

V štátoch, s ktorými Slovenská republika nemá uzavretú medzištátnu zmluvu o sociálnom zabezpečení.

Rodné listy detí (ak žiadate uznanie starostlivosti o dieťa)

 Vyžadujú sa len v prípade ak ste cudzinec, alebo sa dieťa narodilo v cudzine a nebolo zapísané do osobitnej matriky. Ak takéto dieťa zomrelo pred 18 rokom života, vyžaduje sa aj úmrtný list.

Doklad o prevzatí do náhradnej starostlivosti (ak žiadate uznanie starostlivosti o dieťa)

Ak ste dieťa prebrali do pestúnskej starostlivosti (alebo inej starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov), budete potrebovať aj rozhodnutie príslušného orgánu o prevzatí detí do opatery. Ak bolo dieťa v starostlivosti inej osoby alebo ústavu, treba predložiť aj doklad preukazujúci trvanie takého obdobia.

Viac informácií nájdete na:

https://www.socpoist.sk/zivotne-situacie/dochodok/ako-poziadat-o-predcasny-starobny-dochodok

Bol obsah na tejto stránky užitočný?